W Australii zaczęły kursować autonomiczne pociągi towarowe

Kategorie: 

Źródło: Rio Tinto

Korporacja górnicza Rio Tinto ogłosiła ukończenie prac nad autonomicznymi pociągami towarowymi. Samojeżdżące maszyny kursują w regionie Pilbara w Australii Zachodniej. Twórcy nazywają je największymi robotami na świecie.

 

System o nazwie AutoHaul był rozwijany od kilku lat. Projekt polegał na zautomatyzowaniu wszystkich pociągów towarowych. Dla korporacji, która posiada około 200 lokomotyw kursujących po torach o długości ponad 1700 km było to ogromne wyzwanie.

W październiku 2017 roku odbył się pierwszy test pilotażowy autonomicznego pociągu towarowego, a w lipcu roku bieżącego, pociąg samodzielnie dostarczył pierwszy ładunek z kopalni do portu. Od tego czasu, maszyna pokonała już trasę o łącznej długości ponad miliona kilometrów.

Autonomiczne pociągi towarowe pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo i produktywność przy transporcie rudy żelaza z kopalń do portów. Związki zawodowe obawiały się zwolnień, jednak korporacja Rio Tinto jak dotąd jeszcze nikogo nie pozbawiła pracy i zapowiedziała, że również w 2019 roku nie planuje nikogo zwolnić.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj