US Navy płaci miliony dolarów firmie Microsoft aby korzystać z Windowsa XP

Kategorie: 

Windows XP
Już w najbliższym czasie Microsoft wypuści nowego Windowsa 10 a od dłuższego czasu stara się zachęcić do niego wszystkich użytkowników systemów z tej rodziny. Tymczasem dowiadujemy się, że amerykańska marynarka wojenna wciąż korzysta ze starego Windowsa XP.

 

Trzeba przyznać że Windows XP jest jednym z najlepszych systemów operacyjnych. Rzesze użytkowników korzystają z niego do dziś, choć po raz pierwszy na rynku pojawił się 14 lat temu. Również wiele komputerów firmowych wciąż pracuje na "xpeku" i jakoś nikogo to nie dziwi.

 

Zastanawiający jest jednak fakt, że komputery marynarki wojennej USA wciąż używają Windowsa XP. Co więcej, korporacja Microsoft otrzymuje 9 milionów dolarów rocznie w zamian za udostępnianie poprawek i może otrzymywać pieniądze jeszcze przez kilka następnych lat.

 

US Navy zapowiada przejście na nowsze wersje Windowsa. Proces ten ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku, oczywiście jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. W przeciwnym wypadku, marynarka wojenna będzie musiała płacić kolejne miliony dolarów za poprawki. Podpisana z Microsoftem umowa przewiduje możliwość jej przedłużenia do czerwca 2017 roku.

 

 

Źródło: http://www.newsweek.com/us-navy-pays-microsoft-9-m-year-use-windows-xp-348114

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika JWD

Dla systemów

Dla systemów wieloprocesorowych oraz wymagających nieograniczonej pamieci RAM oraz dużej wydajności nie ma obecnie niczego lepszego od Fedory 22, z tym, że środowisko graficzne komponujemy sobie to "przestarzałe" /na literkę "m"/ a nie to "nowe" na literkę "g".
Przy tym na Fedorze 22 programy windowsowe i wszelkie gry też działają znacznie lepiej niż na windowsach /lepsze wszystko, prędkość, niezawodność, grafika, dźwięk, itd/ i nawet o dziwo działają niektóre te niedziałające na starszych wersjach windowsów.
W niektórych zastosowaniach, jak np. nauka programowania w językach C++ lub Pythonie, Fedora22, a nawet byle jaka wersja linuksa jest o niebo lepsza od jakichkolwiek windowsów po prostu z uwagi na znacznie łatwiejszy i większy dostęp do bibliotek.
Oprócz tego kto używa byle którego linuksa znacznie utrudni, czy właściwie uniemożliwia robotę rozmaitym zdalnym  podglądaczom.
 
Jak zaś idzie o XP, to tak naprawdę prywatnym użytkownikom korzystającycm ze starego sprzętu wystarczają z powodzeniem XP wraz z SP3, a zabezpieczenie komputera zależy zawsze tylko i wyłącznie od dobrze dobranej /dobranej pod typ połączenia z serwerem dostawcy internetu/ zapory zamiast "firmowej", dobrego antywirusa /z powodzeniem może być dobrze dobrany darmowy/, dobrego darmowego oprogramowania do czyszczenia pamięci, oraz codziennej uważnej higieny używania sprzętu. Nie ma po prostu sensu płacić łapczywej firmie za coroczne kupowanie coraz to nowszego windowsowego systemu operacyjnego.
W niektórych zastosowaniach niestety konieczne jest używanie windowsów zamiast linuksów, np. niektóre strony internetowe teoretycznie wymagają windowsów i wprawdzie da się je samodzielnie dostosować i do linuksów, ale wymaga to niekiedy sporej  programistycznej wiedzy.

Skomentuj