Chiny chcą stworzyć własny system operacyjny aby zastąpić Windowsa i Androida

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Najczęściej używanym systemem operacyjnym na komputerach jest Windows, natomiast na smartfonach - Android. Chiny postanowiły tworzyć swój własny system i umieścić go na swoich urządzeniach.

 

Według agencji Xinhua, mowa jest o systemie operacyjnym opartym na Linuxie, który pojawi się najwcześniej w październiku. Będzie go można instalować na komputerach stacjonarnych a z czasem nawet na urządzeniach mobilnych. System ten ma być konkurencją dla firm takich jak Google, Apple czy Microsoft.

 

Chiński system operacyjny, według szacunków, będzie mógł zastąpić Windowsa w ciągu dwóch lat a Androida w ciągu pięciu lat. Zwrócono jednak uwagę na fakt, że program badawczy nie posiada środków finansowych a wielu programistów ciągnie projekt w różne strony.

 

Mimo wszystko projekt powinien wypalić. Według Ni Guangnan z Chińskiej Akademii Inżynierii, koniec wsparcia dla Windowsa XP oraz wprowadzenie zakazu dla Windowsa 8 powinno "otworzyć drzwi" dla krajowych programistów. Rząd jakiś czas temu zakazał instalowania "ósemki" na komputerach w obawie przed szpiegowaniem ze strony Stanów Zjednoczonych.

 

 

Źródło: http://news.xinhuanet.com/english/china/2014-08/24/c_133580158.htm

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj