US Navy płaci miliony dolarów firmie Microsoft aby korzystać z Windowsa XP

Kategorie: 

Windows XP
Już w najbliższym czasie Microsoft wypuści nowego Windowsa 10 a od dłuższego czasu stara się zachęcić do niego wszystkich użytkowników systemów z tej rodziny. Tymczasem dowiadujemy się, że amerykańska marynarka wojenna wciąż korzysta ze starego Windowsa XP.

 

Trzeba przyznać że Windows XP jest jednym z najlepszych systemów operacyjnych. Rzesze użytkowników korzystają z niego do dziś, choć po raz pierwszy na rynku pojawił się 14 lat temu. Również wiele komputerów firmowych wciąż pracuje na "xpeku" i jakoś nikogo to nie dziwi.

 

Zastanawiający jest jednak fakt, że komputery marynarki wojennej USA wciąż używają Windowsa XP. Co więcej, korporacja Microsoft otrzymuje 9 milionów dolarów rocznie w zamian za udostępnianie poprawek i może otrzymywać pieniądze jeszcze przez kilka następnych lat.

 

US Navy zapowiada przejście na nowsze wersje Windowsa. Proces ten ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku, oczywiście jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. W przeciwnym wypadku, marynarka wojenna będzie musiała płacić kolejne miliony dolarów za poprawki. Podpisana z Microsoftem umowa przewiduje możliwość jej przedłużenia do czerwca 2017 roku.

 

 

Źródło: http://www.newsweek.com/us-navy-pays-microsoft-9-m-year-use-windows-xp-348114

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika JWD

Dla systemów

Dla systemów wieloprocesorowych oraz wymagających nieograniczonej pamieci RAM oraz dużej wydajności nie ma obecnie niczego lepszego od Fedory 22, z tym, że środowisko graficzne komponujemy sobie to "przestarzałe" /na literkę "m"/ a nie to "nowe" na literkę "g".
Przy tym na Fedorze 22 programy windowsowe i wszelkie gry też działają znacznie lepiej niż na windowsach /lepsze wszystko, prędkość, niezawodność, grafika, dźwięk, itd/ i nawet o dziwo działają niektóre te niedziałające na starszych wersjach windowsów.
W niektórych zastosowaniach, jak np. nauka programowania w językach C++ lub Pythonie, Fedora22, a nawet byle jaka wersja linuksa jest o niebo lepsza od jakichkolwiek windowsów po prostu z uwagi na znacznie łatwiejszy i większy dostęp do bibliotek.
Oprócz tego kto używa byle którego linuksa znacznie utrudni, czy właściwie uniemożliwia robotę rozmaitym zdalnym  podglądaczom.
 
Jak zaś idzie o XP, to tak naprawdę prywatnym użytkownikom korzystającycm ze starego sprzętu wystarczają z powodzeniem XP wraz z SP3, a zabezpieczenie komputera zależy zawsze tylko i wyłącznie od dobrze dobranej /dobranej pod typ połączenia z serwerem dostawcy internetu/ zapory zamiast "firmowej", dobrego antywirusa /z powodzeniem może być dobrze dobrany darmowy/, dobrego darmowego oprogramowania do czyszczenia pamięci, oraz codziennej uważnej higieny używania sprzętu. Nie ma po prostu sensu płacić łapczywej firmie za coroczne kupowanie coraz to nowszego windowsowego systemu operacyjnego.
W niektórych zastosowaniach niestety konieczne jest używanie windowsów zamiast linuksów, np. niektóre strony internetowe teoretycznie wymagają windowsów i wprawdzie da się je samodzielnie dostosować i do linuksów, ale wymaga to niekiedy sporej  programistycznej wiedzy.

Skomentuj