Chiny oskarżają Microsoft o szpiegowanie za pomocą systemu Windows 8

Kategorie: 

Logo systemu Windows 8
Władze w Chinach wprowadziły ostatnio absolutny zakaz instalowania Windowsa 8 na komputerach rządowych. Microsoft jest również oskarżany o gromadzenie ogromnych ilości danych właśnie za pomocą tego systemu.

 

Stany Zjednoczone liczyły na miliardowe zyski po sprzedaży Windowsa 8 na chińskim rynku, jednak okazało się, że władze w Chinach wcale nie mają zamiaru korzystać z nowego systemu. Pojawiły się stwierdzenia, że Windows 8 zagraża bezpieczeństwu a Microsoft korzysta z niego jako narzędzia do szpiegowania w cyberprzestrzeni.

 

Oskarżenia te podobno nie są wyssane z palca. Ni Guangnan, akademik z Chińskiej Akademii Inżynierii powiedział portalowi CNET, że wskazują na to dokumenty jakie wyciekły dzięki byłemu agentowi NSA, Edwardowi Snowdenowi. Dodał, że Microsoft potrafi zidentyfikować tożsamość, zdobyć informacje dotyczące konta, listę kontaktów czy numer telefonu komórkowego. Uzyskując te wszystkie dane i poddając je analizie można odkryć w jakim stanie jest chińska gospodarka oraz jak funkcjonuje społeczeństwo w kraju.

 

Jakiś czas temu również telewizja CCTV oświadczyła, że Windows 8 zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Microsoft oczywiście wszystkiemu zaprzecza stwierdzając, że nie wykorzystuje swoich produktów do szpiegowania. Jednak Chiny dotychczas oskarżały o to nie tylko Microsoft ale również takie firmy jak Google oraz Apple.

 

 

Źródło: http://www.cnet.com/news/microsoft-china-clash-over-windows-8-and-charges-of-backdoor-spying/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj