Nie żyje Matti Makkonen, twórca usługi SMS w telefonii komórkowej

Kategorie: 

Źródło: Nokia
Matti Makkonen, znana osobistość w branży telekomunikacyjnej, określany przez niemal wszystkie media jako "ojciec SMS-ów", zmarł w piątek 26 czerwca. Od niemal dwóch lat miał poważne problemy ze zdrowiem a w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę. Miał 63 lata.

 

Makkonen był fińskim inżynierem i zajmował się telefonią komórkową. Był kierownikiem między innymi w Nokia Networks, Telecom Finland i Finnet Group. To właśnie dzięki niemu powstał bardzo popularny na całym świecie Short Message Service, czyli SMS - krótkie wiadomości tekstowe. Makkonen zaznaczał jednak, że nie jest jedynym "ojcem" tej usługi.

 

Koncepcja SMS-a została zaprezentowana po raz pierwszy w 1984 roku a dwa lata później brytyjska firma Vodafone nadała pierwszą w historii wiadomość tekstową. Według Matti'ego Makkonena, prawdziwy przełom miał miejsce dopiero w 1994 roku, gdy Nokia zaprezentowała rewolucyjny jak na tamte czasy telefon Nokia 2010, która posiadała opcję wysyłania SMS-ów.

Nokia 2010 - źródło: Mustaraamattu/Creative Commons

Dziś wysyłanie wiadomości tekstowych jest niezwykle popularnym zjawiskiem. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego z funkcją wysyłania SMS-ów - dotyczy to przede wszystkim nastolatków. Warto zatem pamiętać kto przyczynił się do tej rewolucji w telefonii komórkowej.

 

 

Źródło: http://www.engadget.com/2015/06/30/father-of-sms-dies/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj