Roboty mogą zastąpić pszczoły? Amerykanie przygotowują się na najgorszy scenariusz

Kategorie: 

Źródło: Internet
Wymieranie całych kolonii pszczół jest bardzo niepokojące. Choć wiele wskazuje na to, że winne temu są środki chemiczne do ochrony roślin, wprowadzenie zakazu używania pestycydów najwyraźniej nie wchodzi w grę. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zamiast próbować ratować pszczoły, pracują nad małymi, latającymi robotami, które mogą zastąpić te owady.

 

Chociaż brzmi to jak scenariusz filmu katastroficznego jest to realny pomysł, który ma uratować uprawy w USA. Kraj ten katastrofalnie szybko traci populację pszczoły miodnej. Proces ten jest obserwowany we wszystkich krajach stosujących biotechnologiczne udoskonalenia tradycyjnych upraw, jednak szczególnie odczuwalne jest to w Stanach Zjednoczonych, ponieważ tamtejsi rolnicy często nadużywają chemii.

 

Gdyby doszło do tzw. "upadku rodzin pszczelich", po którym ich reprodukcja mogłaby stać się niemożliwa, byłby to wielki problem, na którego wystąpienie trzeba się po prostu przygotować.

 

Jednym z głównych podmiotów, zaangażowanych w rozwiązanie tego problemu, jest zespół z Uniwersytetu Harvarda. Uczeni zaprezentowali pierwszy udany model latającego robota insekta już rok temu, a obecnie pracuje się nad "większą wersją", która będzie mogła unosić baterię i inne składniki niezbędne do samodzielnego lotu. Według amerykańskich specjalistów małe roboty będą w stanie latać z kwiatka na kwiatek, w celu przeniesienia pyłku. Nie będą jednak zbierać nektaru jak prawdziwe pszczoły.

 

Wygląda na to, że uczeni na poważnie przygotowują się na wyginięcie pszczół i zamierzają je zamienić na roje zapylających mikro-dronów. Pytanie tylko czy w takim świecie, w którym będzie to konieczne będzie się dało jeszcze normalnie żyć?

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-stanach-zjednoczonych-trwaja-prace-nad-stworzeniem-sztucznej-pszczoly-ktora-ma-zastapic-

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

"...wprowadzenie zakazu

"...wprowadzenie zakazu używania pestycydów najwyraźniej nie wchodzi w grę". Monsanto nie pozwoli. Na razie sztuczne pszczoly, a nieco później szuczni ludzie, gdy naturalnych wytrują. 

Skomentuj