W sierpniu SpaceX wyniesie na orbitę wahadłowiec X-37B

Kategorie: 

Źródło: U.S. Air Force

Stany Zjednoczone zapowiedziały już kolejny lot wahadłowca X-37B, który całkiem niedawno powrócił z poprzedniej bardzo długiej misji. Pewną nowością będzie fakt, że tym razem to firma SpaceX z pomocą swojej rakiety wyniesie ten pojazd kosmiczny na orbitę.

 

1 maja SpaceX z pomocą rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9 wyniosło satelitę NROL-76, należącego do amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania. Tym samym firma Elona Muska po raz pierwszy dostarczyła na orbitę ładunek wojskowy. Sam lot miał pozostać tajny, lecz już po trzech tygodniach astronomowie amatorzy namierzyli urządzenie i ustalili jego orbitę.

 

Teraz SpaceX zaangażuje się w wyniesienie bezzałogowego wahadłowca X-37B. W tym celu firma podpisała kontrakt z Siłami Powietrznymi USA. Należy dodać, że maszyna dotychczas korzystała z rakiety Atlas V 501 firmy United Launch Alliance. Kolejny piąty lot odbędzie się już z udziałem rakiety Falcon 9.

Źródło: SpaceX

Siły Powietrzne USA utrzymują, że skorzystały z usług firmy SpaceX ze względu na oszczędności. Lot bezzałogowca X-37B odbędzie się już w sierpniu bieżącego roku. Poprzednia misja trwała aż 718 dni i zakończyła się w maju. Szczegóły dotyczące kolejnej, piątej misji pozostają ściśle tajne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj