US Navy zaprezentowała roboty zdolne do gaszenia pożarów

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube
W listopadzie zeszłego roku, biuro badawcze amerykańskiej marynarki wojennej (US Office of Naval Research) zademonstrowało nowy system przeciwpożarowy, który będzie mieć w przyszłości zastosowanie na okrętach wojennych. Składa się on z robota humanoidalnego, który będzie gaził pożary, i niewielkiego drona, który pomoże wykryć ogień na pokładzie.

 

Robot humanoidalny SAFFiR (Shipboard Autonomous Firefighting Robot) powstał do celów pokojowych - będzie jedynie pomagał przy gaszeniu pożarów. Maszyna potrafi się autonomicznie poruszać pod pokładem statku i jest w stanie zachować równowagę. Widzi również przez dym i został wyposażony w sztuczne mięśnie, dzięki którym może podnosić ciężkie przedmioty, używać i poruszać się z wężem pożarowym czy odkręcać zawory.

Robot SAFFiR posiada do pomocy małego bezzałogowca, który w razie potrzeby będzie poszukiwał ognia na pokładzie. Jeśli wykryje pożar, natychmiast prześle dane z lokalizacją do humanoida-strażaka a ten wyruszy w celu jego ugaszenia. Naukowcy na szczęście zadbali o to, aby ich maszyna przypadkiem nie spaliła się w trakcie takiej sytuacji - SAFFiR potrafi wytrzymać temperatury wynoszące nawet 500 stopni Celsjusza.

 

Niedawna demonstracja odbyła się na okręcie USS Shadwell, który wycofano ze służby. Uczeni będą nadal pracować nad systemem a jest co ulepszać. Opracowany dron potrafi obecnie latać tylko przez kilka minut ale już teraz trwają prace nad jego ulepszoną wersją, która będzie jeszcze mniejsza i będzie mogła wykonywać lot nawet przez pół godziny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj