Pestycydy powodują śmierć zarówno pszczół jak i ptaków

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Naukowcy właśnie odkryli, że stosowanie pestycydów zabija ptaki w obrębie, w którym dokonywane są opryski. Dotychczasowe badania zdołały również powiązać masową śmierć pszczół z używaniem tego typu chemikaliów.

 

Biolodzy z holenderskiego Radboud University Nijmegen przeprowadzili pierwsze tego typu badanie, które analizowało jaki jest wpływ używania insektycydów, a dokładniej imidaklopridu, na ptaki, żyjące w najbliższej okolicy. Przebadano w tym celu 15 gatunków ptaków oraz stężenie stosowanych chemikaliów w pobliskich wodach.

 

Odkryto, że populacja ptaków w obszarach, na których rolnicy stosują na swoich uprawach insektycydy, zmniejsza się proporcjonalnie do stężenia chemikaliów w najbliższym otoczeniu. W przypadku stężenia większego niż 20 nanogramów na litr wody, obserwowany spadek wynosi 3.5 procenta na rok, jednak poziom ten jest znacznie większy w wielu miejscach na terenie Holandii.

 

Imidakloprid jest najczęściej stosowanym insektycydem na całym świecie. Poprzednie badania potwierdziły również zależność między korzystaniem z tego typu chemii a masową śmiercią pszczół. Nikomu jednak nie spieszy się aby środki powodujące śmierć tych zwierząt zostały wycofane.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-ze-stosowanie-pestycydow-powoduje-smierc-ptakow

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika aknife

Trzeba by jeszcze

Trzeba by jeszcze sprecyzować, na ile ptaków jest mniej, gdyż się zatruły, a na ile wskutek braku pokarmu, czyli wytrutych owadów? 
Zachód niestety odszedł od natury, u nas w małych gospodarstwach rolnych można jeszcze spotkać zdrowe uprawy, bez chemii. 
 
 

Skomentuj