Żałobnice palmowe to jedyny gatunek zwierząt, który wabi samice grając na instrumentach

Image

Źródło: Flickr/_paVan_/CC BY 2.0

Wieloletnie obserwacje żałobnic palmowych, papug z rodziny kakaduowatych wykazały, że zwierzęta te posiadają niezwykłe umiejętności, które, jak uważano dotychczas, są zarezerwowane wyłącznie dla ludzi. Okazuje się, że te ptaki potrafią konstruować własne instrumenty muzyczne i tworzą własną muzykę z niesamowitym wyczuciem, aby zwabić samice.

 

Ptaki to bardzo inteligentne stworzenia, które potrafią błyskawicznie dostosować się do warunków otoczenia. Są niezwykle spostrzegawcze i zrobią dosłownie wszystko, aby zdobyć pożywienie. W tym celu polegają nie tylko na swojej szybkości i zwinności, ale także umiejętności tworzenia odpowiednich narzędzi z powszechnie dostępnych obiektów, np. gałęzi.

Świat ptaków wyraźnie różni się od świata ludzkiego. Samce posiadają na ogół bardziej barwne i ozdobne upierzenie i to one zabiegają o względy zwykle mniej kolorowych samic. W przypadku ptaków dymorfizm płciowy jest zwykle łatwy do zaobserwowania. W wielu przypadkach obserwuje się różnice w ubarwieniu, lecz w przypadku nielotów i drapieżników samce są zwykle większe od samic.

Image

Kaczki mandarynki - samiec (po lewej) i samica (po prawej) - źródło: © Francis C. Franklin/CC-BY-SA-3.0

Image

Bażanty - samiec (po lewej) i samica (po prawej) - źródło: Flickr/see like click/CC BY-NC-ND 2.0

Niektóre gatunki ptaków zalecają się do siebie w bardzo widowiskowy sposób. Tzw. cudowronki, rodzina ptaków z rzędu wróblowych, które zamieszkują lasy tropikalne na Molukach, Nowej Gwinei i w północno-wschodniej Australii, są dobrze znane i rozpoznawalne nie tylko ze względu na swoje kolorowe, egzotyczne upierzenie. Przykładowo parotie przygotowują sobie sceny i czyszczą pobliską gałąź, na której zasiądą samice, a następnie wykonują specyficzny taniec. Z kolei altanniki budują niewielką altankę i gromadzą przy niej różne przedmioty o konkretnym, jaskrawym kolorze, aby zwabić samicę.

Zaloty ptaków różnią się od gatunku. Jedne wykonują niezwykłe tańce, inne obdarowują samice prezentami, zaś jeszcze inne, jak się okazuje, wykonują muzykę. W 1997 roku Robert Heinsohn, biolog z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, po raz pierwszy zaobserwował nietypowe zachowanie kakadu palmowych, znanych również jako żałobnice palmowe. Naukowiec i jego zespół badał zachowania tych papug przez 20 lat.

Image

Dzięki licznym obserwacjom ustalono, że samce tych ptaków starają się zwrócić na siebie uwagę samic tworząc własne instrumenty z patyków i uderzając nimi o gałąź, zupełnie tak jakby grały na perkusji. Badania wykazały, że żałobnice palmowe tworzą rytmiczne dźwięki, przy czym często wydają różne odgłosy i stroszą pióra, zaś ich muzyka jest przewidywalna, choć każdy osobnik tworzy własne charakterystyczne dla siebie dźwięki. Podczas prowadzonych obserwacji, 70% przypadków "koncerty" te dedykowane były samicom.

 

Choć uderzanie kijami zaobserwowano również u innych zwierząt, np. wśród szympansów, to kakadu palmowa jest jedynym znanym gatunkiem zwierząt, nie wliczając człowieka, który faktycznie gra na stworzonych przez siebie instrumentach muzycznych, tworzy rytmiczne dźwięki i próbuje nimi sprawić przyjemność płci przeciwnej.

Ocena:

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.