Ryba przeszła przez test lustra, który określa istnienie samoświadomości

Image

Źródło: Matthias Kleine/CC BY-SA 3.0

Niewielka rybka tropikalna dołączyła właśnie do grona ssaków i ptaków, które przeszły przez test lustra. Metoda ta pozwala badać samoświadomość u zwierząt i ludzi. Warto dodać, że jest to pierwsza w historii ryba, która pomyślnie zdała ten test. Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie bioRxiv.

 

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził eksperymenty z udziałem Labroides dimidiatus. Wargatek sanitarnik to ryba okoniokształtna z rodziny wargaczowatych i mierzy maksymalnie kilkanaście centymetrów długości. Badacze wybrali właśnie te ryby ze względu na ich całkiem dobry wzrok, który pozwala im dostrzec pasożyty na innych rybach.

 

Do celów badawczych, 10 wspomnianych rybek umieszczono w osobnych zbiornikach, a w każdym z nich znajdowało się lustro. Początkowo wargatki sanitarniki zachowywały się agresywnie wobec swojego lustrzanego odbicia i traktowały je jak inną rybę, lecz z czasem ich zachowanie uległo zmianie – stworzenia wykonywały specyficzne ruchy, typowe dla samotnych osobników.

Image

Źródło: Izuzuki/CC BY-SA 2.5

W dalszej części eksperymentu, naukowcy umieścili na głowach rybek imitujące pasożyty kolorowe plamy żelowe w taki sposób, aby mogły je zobaczyć jedynie w lustrzanym odbiciu. Okazało się, że wszystkie ryby, z wyjątkiem jednej, spędzały znacznie więcej czasu w takich pozycjach, które pozwalały im widzieć plamki żelowe w lustrze. Niektóre rybki częściej niż zwykle ocierały się o miejsca, na których znajdowały się żelowe plamki zupełnie tak, jakby chciały je usunąć z powierzchni swojego ciała.

 

Autorzy badań są przekonani, że specyficzne zachowanie niewielkich rybek potwierdza, iż potrafią one rozpoznać swoje odbicie w lustrze. Stwierdzono wręcz, że wargatki sanitarniki najwyraźniej posiadają w mózgu obszar odpowiedzialny za samoświadomość. Jeśli to prawda, wspomniane rybki będzie można postawić na równi z małpami, słoniami, delfinami i orkami, a także z gołębiami i ptakami z rodziny krukowatych – wymienione zwierzęta również pomyślnie przechodziły przez test z lustrem.

 

Aby zwierzę mogło zdać ten test, musi rozpoznać siebie w lustrze. Wargatki sanitarniki prawdopodobnie zrozumiały, czym tak naprawdę jest lustrzane odbicie, na co wskazuje ich zachowanie. Jednak wielu naukowców sceptycznie podchodzi do tego odkrycia, ponieważ zachowanie rybek nie było dla nich jednoznaczne.

 

Proces rozpoznawania siebie w lustrze zdecydowanie lepiej widać na przykładzie małp.

 

Źródła:

https://www.biorxiv.org/content/early/2018/08/21/397067

https://www.sciencealert.com/cleaner-wrasse-passes-mirror-self-recognit…

"ze względu na ich całkiem dobry wzrok" - co nie wyklucza, że drzewa też posiadają samoświadomość (a może i kamienie [Asimov]). Cogito ero sum - może tą drogą?

Małpa przed lustrem zajebista :) faktycznie pod koniec filmu widać, że najpierw się z tego śmieje a pootem zaczyna świadomie z niego korzystać aby zobaczyć miejsca swego ciała których normalnie nie morze dojrzeć własnymi oczami. Ale dlaczego w artykule nie ma nic o psach? One też zdały ten test.

Świadomość jest atrybutem życia. Możemy stworzyć samopowtarzalne maszyny chemiczne, ale nigdy nie obdarzymy je swiadomością, bo nie wiemy co to jest.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.