DARPA chce odczytywać mózg w czasie rzeczywistym

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Agencja inwestuje 70 milionów dolarów na rozwój nowych implantów, dzięki którym będzie można śledzić oraz reagować na sygnały pochodzące z mózgu w czasie rzeczywistym. Biotechnologia pojawi się w ciągu najbliższych lat i ma zostać przeznaczona na monitorowanie oraz leczenie chorób psychicznych weteranów wojennych i żołnierzy.

 

Projekt Systems-Based Neurotechnology for Emerging Therapies (SUBNETS) zakłada gromadzenie nowych informacji poprzez zaawansowane implanty mózgowe, które zwiększą skuteczność terapii neuropsychologicznej rejestrując oznaki chorób w czasie rzeczywistym, stosując leczenie oraz monitorując jego efektywność. Nowe implanty pojawią się prawdopodobnie w ciągu następnych pięciu lat. Obecnie około 100 tysięcy ludzi na całym świecie żyje ze specjalnym implantem stymulującym mózg (DBS), który pomaga radzić sobie z chorobą Parkinsona. Naukowcy badają możliwość leczenia innych chorób takimi sposobami, jednak obecna technologia pozwala leczyć tylko objawy, nie rejestrując sygnałów z mózgu czy analizując skuteczność zastosowanych metod.

 

Projekt SUBNETS jest częścią inicjatywy BRAIN (Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies), finansowaną przez amerykański rząd, której celem jest stworzenie dynamicznej mapy ludzkiego mózgu, zrozumienie jak on działa oraz w jaki sposób uczymy się i zapamiętujemy. Dzięki nowym, specjalnym implantom będzie można pomóc odzyskać zdrowie psychiczne żołnierzy i weteranów wojennych oraz prowadzić monitoring zdrowych jednostek. Taka jest przynajmniej oficjalna wersja a każdy z nas może się jedynie domyślać, czy projekt prowadzony przez agencję, która rozwija humanoidalne roboty bojowe oraz urządzenie do czytania w myślach, posiada jakieś ukryte cele.

 

 

Źródło: http://gizmodo.com/darpas-spending-70-million-on-a-brain-chip-for-mental-1452375660

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj