Powstały nowe wyświetlacze, które działają nawet gdy zostaną pocięte nożyczkami

Kategorie: 

Źródło: National Institute for Materials Science in Japan

Wyświetlacze przyszłości będą radykalnie różnić się od tych dzisiejszych. Będziemy mogli je przede wszystkim dowolnie wyginać i rolować niczym gazetę, nie narażając ich na uszkodzenia. Już wkrótce mają pojawić się pierwsze giętkie urządzenia, wyposażone w te wyświetlacze. Tymczasem w Japonii zaprezentowano niezwykły ekran, któremu można nadać dosłownie dowolny kształt

 

Osiągnięcia tego dokonali naukowcy z National Institute for Materials Science. Ekran można nawet ciąć nożyczkami, zupełnie tak jak papier, a gdy przetniemy go na pół, obie części będą wciąż wyświetlać obraz. Technologia zapewni nam zupełnie nowe możliwości, lecz na dzień dzisiejszy nie nadaje się jeszcze do produkcji na masową skalę.

 

Do stworzenia tego wyświetlacza wykorzystano hybrydowy polimer o właściwościach elektrochromowych. Gdy zostanie przecięty, w ciągu kilku sekund automatycznie dostosowuje się do nowego kształtu i prawidłowo emituje obraz. Naukowcom udało się nawet opracować wersję ekranu, która funkcjonuje nawet gdy zostanie odłączona od źródła zasilania i pocięta nożyczkami.

 

Na obecnym etapie rozwoju, wyświetlacz emituje tylko jeden kolor, w dodatku tylko na wyznaczonej przez naukowców powierzchni. Podczas przyszłych badań, uczeni będą starali się ulepszyć swoje dzieło, tak aby emitowało obrazy w wielu kolorach. Wynalazek ma przecież ogromny potencjał, warto więc zadbać o jego rozwój i możliwie jak najszybsze wprowadzenie go do naszego świata.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj