Uczeni opracowali rewolucyjną baterię, którą można naładować w ciągu kilku minut

Kategorie: 

Źródło: Nanyang Technology University
Każdy z nas wie ile trwa ładowanie baterii w naszych laptopach czy telefonach komórkowych. Naukowcy wciąż tworzą zaawansowane baterie, które są bardzo wydajne i ładują się w niesamowicie szybkim tempie a my, jako przeciętni ludzie, wciąż nie korzystamy z nowoczesnych technologii. Jednak już za kilka lat sytuacja może się odmienić.

 

Kilka miesięcy temu firma StoreDot Ltd. pochodząca z Izraela zaprezentowała wręcz przełomową baterię, którą można w pełni naładować w ciągu 30 sekund. Co więcej, opracowana bateria wykorzystuje naturalne procesy i jest przyjazna dla środowiska.

 

Jak dotąd prawdopodobnie nikt jeszcze nie opracował baterii, która mogłaby zostać naładowana w tak krótkim czasie. Wynalazek zawiera nietoksyczne nanokropki, które są syntetyzowanymi chemicznie bioorganicznymi cząsteczkami peptydu.

Równie interesującym wynalazkiem są baterie wyprodukowane ze związków organicznych, które pochodzą z włókien bawełnianych. Opracowane akumulatory ładują się 20 razy szybciej od tradycyjnych baterii. Są ekologiczne, tanie w produkcji, pracują przez cały czas w niskich temperaturach, mogą wytrzymać nawet 3 tysiące cyklów ładowania i rozładowania oraz można je poddać recyklingowi, gdy staną się bezużyteczne.

 

Prawda jest taka, że wciąż powstają kolejne wynalazki a my nadal posiadamy baterie, które wykorzystują stare rozwiązania. Akumulator opracowany przez naukowców z Nanyang Technology University również jest przełomowym wynalazkiem, lecz twórcy zapewniają że wprowadzą go na rynek już w najbliższej przyszłości.

 

Baterie te posiadają anody, do produkcji których wykorzystano specjalny żel wykonany z nanorurek dwutlenku tytanu. To właśnie w ten sposób udało się przyspieszyć reakcje chemiczne jakie zachodzą w ich baterii, a co za tym idzie, zwiększyła się również prędkość ładowania. Akumulator posiada żywotność nawet 20 lat.

 

Naukowcy twierdzą że ich wynalazek może zrewolucjonizować telefony komórkowe czy laptopy, które naładujemy w kilka minut, oraz samochody elektryczne, które zostaną naładowane nawet w kilkanaście minut. Co więcej, wynalazek został już opatentowany a twórcy chcą wystąpić o grant naukowy i zapowiadają, że pierwsze komercyjnie produkowane baterie pojawią się na rynku już za jakieś dwa lata.

 

 

Na podstawie: Dailymail.co.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj