Opracowano nowy półprzeźroczysty, wyginany wyświetlacz LED z grafenu

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC
Dzięki prowadzonym badaniom, jesteśmy coraz bliżej od opracowania pierwszych zupełnie nowych, wyginanych telefonów komórkowych. Uczeni z University of Manchester i University of Sheffield stworzyli z grafenu prototyp półprzezroczystego wyświetlacza LED.

 

Jak wiadomo, grafen jest jednym z najbardziej odpowiednich materiałów do produkcji wyginanej elektroniki. Do stworzenia najnowszego wyświetlacza zespół naukowców, któremu przewodził Kostya Novoselov, wykorzystał połączenie metalicznego grafenu, heksagonalnego azotku boru oraz różnych półprzewodnikowych monowarstw. Łącząc grafen z innymi dwuwymiarowymi materiałami można tworzyć nie tylko wyświetlacze, ale również cienkie, elastyczne, półprzeźroczyste urządzenia emitujące światło.

 

Opracowany przez naukowców wyginany ekran jest niezwykle cienki - jego grubość wynosi jedynie 10-40 atomów. Co więcej, posiada bardzo dobrą wytrzymałość i z powodzeniem mógłby zostać użyty w wielu urządzeniach elektronicznych. Twórcy uważają, że ich wyświetlacz może dać początek bardzo cienkim, wyginanym, półprzeźroczystym urządzeniom, takim jak telefony bądź tablety.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Mychy

Teraz te technologie są coraz

Teraz te technologie są coraz lepsze ogólnie wyświetlacze led robią już furore na rynku a teraz przy tych wyginanych to już wgl teraz widziałem telefony wyginane to pewnie taki bądź podobny system jest tam wprowadzony.

Skomentuj