Powstał algorytm, który naśladuje rozwój poznawczy dziecka

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Niejeden z nas zastanawia się jak bardzo zaawansowana może być sztuczna inteligencja oraz czy potrafiłaby ona dorównać człowiekowi. Dziś naukowcy porównują sztuczną inteligencję do rozumu, jaki posiada czterolatek.

 

Futurolodzy przewidują, że sztuczna inteligencja będzie mogła w przyszłości nie tylko dorównać ale nawet przewyższyć człowieka w rozumowaniu. Stephen Hawking oraz Elon Musk uważają, że tworzenie inteligentnych algorytmów może być nawet zagrożeniem dla ludzkości.

 

Jednak na dzień dzisiejszy jesteśmy jeszcze bezpieczni. Uczeni nadal rozwijają sztuczną inteligencję a najnowszym wynalazkiem jaki chcemy opisać, jest algorytm, który imituje rozwój poznawczy dziecka. Został on opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu.

 

Program potrafi nauczyć się np. podstaw arytmetyki, logiki oraz gramatyki i "rozumie", że jeśli działania 2x0 i 3x0 dają wynik 0, to 5x0 też da wynik zerowy. Algorytm jest w stanie dojść do wniosku, że po liczbach 2, 5 i 8, następna będzie 11.

 

Opracowana przez naukowców sztuczna inteligencja wyciąga również wnioski w gramatyce i potrafi zidentyfikować i zamieniać czasownik w czasie teraźniejszym na czas przeszły. Sztuczna inteligencja, która nosi nazwę O* działa na tej zasadzie, że próbuje najpierw zrozumieć i wyjaśnić proste rzeczy, zanim zacznie to robić z bardziej skomplikowanymi zadaniami.

 

Twórca Claes Strannegård uważa iż algorytm może mieć różne zastosowania w praktyce. Jednym z nich mógłby być inteligentny robot domowy, zdolny do wykonywania wielu różnych nieskomplikowanych zadań.

 

 

Źródło: University of Gothenburg

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Krzychu

To jest tylko złożony 

To jest tylko złożony  program i tylko program. Jedynym zagrozeniem to jest to, ze ludzie beda coraz bardziej glupieć. Kalkulatory od lat 60-tych tez przyczyniły sie do zidiocenia spoleczenstwa bo oduczyły je liczyć w pamieci. Teraz rozbudowany program bedzie kalkulowal i podejmowal rozne decyzje zwalanijac swojego uzytkownika z myślenia. Inteligencja była by wtedy , kiedy ten program zaczal by samodzielnie i spontanicznie rozbudowywac swoj od zrodlowy wg wlasnych zalozen. A to jest niemozliwe i nigdy sie nie stanie wbrew pokoleniu fantastow i rożnych bajkopisarzy. To tak samo jak uważano kiedyś, ze w roku 2000 samochody beda latały a w domu beda sprzatac humanoidalne roboty a w wakacje bedziemy sobie brykac po Ksiezycu czy Marsie....

Skomentuj