Fizyka kwantowa może ulepszyć sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Uczeni twierdzą, że możliwości decyzyjne sztucznej inteligencji mogą zostać zwiększone dzięki fizyce kwantowej. Przyszłe roboty będą mogły szybciej podejmować decyzje, uczyć się i korzystać ze swoich doświadczeń.

 

Fizyk teoretyk Hans Briegel wykazał w swoim badaniu, że zasady teorii kwantowej mogą pomóc sztucznej inteligencji przyspieszyć procesy decyzyjne, opierając się o wcześniejsze doświadczenia. Autonomiczne roboty mogłyby szybko i aktywnie uczyć się w sytuacji, gdy maszyna aktywnie bada swoje otoczenie.

 

Naukowcy twierdzą że jest to korzystne, ponieważ przewiduje się, że przyszłe maszyny będą funkcjonować bardziej elastycznie i będą zdolne do inteligentnej pracy, korzystając ze swoich doświadczeń niczym człowiek. Roboty mogłyby również automatycznie reagować na otoczenie, gdyby zaczęły wykonywać coraz bardziej różnorodne zadania.

 

Opracowany przez Briegela model sztucznej inteligencji może przetwarzać informacje środowiskowe w pamięci, która pozwala prowadzić wewnętrzną symulację możliwych przyszłych działań. W przypadku gdy sztuczna inteligencja napotka się na jakieś nowe wydarzenie, zacznie losowo przeszukiwać w swojej pamięci wcześniejsze powiązane wydarzenia. Będzie wykorzystywać proces znany jako spacer kwantowy.

 

Naukowcy połączyli tę koncepcję z zasadami kwantowego przetwarzania informacji. Dzięki temu poszukiwanie zapamiętanych doświadczeń w pamięci jest bardziej efektywne a sztuczna inteligencja może mieć zwiększone możliwości decyzyjne. Przyszłe roboty, gdyby korzystały z tej możliwości, mogłyby działać w nieznanych środowiskach, badać je w swoim tempie i być lepiej przygotowane do działania w szybko zmieniających się sytuacjach.

 

 

Źródło: Red Orbit

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj