Pierwszy w historii komputer przeszedł przez test Turinga

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Sztuczna inteligencja wchodzi na coraz wyższe poziomy. Dotychczas była ona porównywana do inteligencji 6-letniego dziecka. Tymczasem Rosjanie opracowali program, który jako pierwszy w historii zdołał przejść przez test Turinga. Komputer przekonał 33% swoich rozmówców, że jest 13-letnim chłopcem o imieniu Eugene Goostman.

 

Test Turinga pozwala określić zdolność maszyny do posługiwania się naturalnym językiem oraz korzystania z umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Został on zaproponowany przez Alana Turinga w 1950 roku i polega na tym, aby człowiek podczas rozmowy starał się określić, czy jego rozmówca jest człowiekiem czy maszyną. Komputer może przejść przez test Turinga gdy uda mu się oszukać co najmniej 30% osób.

 

Za pomocą tego testu można określić na jak wysokim poziomie jest sztuczna inteligencja. W trakcie testów Turing Test 2014 zorganizowanych w sobotę na brytyjskim Uniwersytecie Reading, "Eugene Goostman" oszukał 33% swoich rozmówców. Tym samym jest to pierwszy program na świecie, który przeszedł przez test.

 

Oprogramowanie zostało stworzone przez Vladimira Veselova, Eugene'a Demchenko oraz Sergey'a Ulasena. Eugene Goostman symuluje 13-letniego chłopca z Odessy a jego twórcy spędzili mnóstwo czasu nad tworzeniem charakteru oraz wiarygodnej osobowości. Veselov powiedział, że program został stworzony tak aby twierdził iż wie wszystko ale jednocześnie nie wiedział wielu rzeczy.

 

 

Źródło: http://www.gizmag.com/eugene-goostman-turing-test/32453/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj