Sztuczna inteligencja jest lepsza od człowieka w rozpoznawaniu obrazów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Naukowcy dokonali znacznego postępu w rozwoju sztucznej inteligencji. Korporacja Microsoft stworzyła sieć neuronową, która potrafi rozpoznawać obrazy i robi to jeszcze lepiej od człowieka.

 

Aby stwierdzić jak zaawansowana jest sztuczna inteligencja w rozpoznawaniu obrazów, musi ona przejść przez specjalny test. Wytrenowana sieć neuronowa ma za zadanie zidentyfikować obiekty przedstawione na obrazkach i przydzielić je do odpowiedniej kategorii - im mniej popełni błędów, tym lepiej.

 

Poziom błędów jaki popełnia człowiek przy takim zadaniu wynosi 5.1%. Opracowana przez korporację Google sieć neuronowa osiągnęła w zeszłym roku wynik 6.66% i było to dotychczas najwyższe osiągnięcie, ale Microsoft pokonał wszystkich, zarówno Google jak i człowieka, osiągając wynik 4.94%.

 

Naukowcy przekonują nas, że to nie oznacza iż sztuczna inteligencja stała się lepsza pod jakimś względem od człowieka ale jest to z pewnością duże osiągnięcie. Dowiadujemy się w ten sposób, że pewnego dnia maszyny wyposażone w algorytmy staną się lepsze od nas, prawdopodobnie pod każdym względem.

 

 

Źródło: http://venturebeat.com/2015/02/09/microsoft-researchers-say-their-newest-deep-learning-system-beats-humans-and-google/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj