Polacy na temat zmian klimatu: winny człowiek

Kategorie: 

Meteovista.pl
Działalność człowieka ma realny wpływ na zmianę klimatu – takiego zdania jest 61% Polaków, którzy wzięli udział w europejskim badaniu przeprowadzonym na Meteovista.pl. W badaniu uczestniczyło 23 500 respondentów.

 

Połowa uczestników badania sądzi, że człowiek w znacznej mierze przyczynia się do zmian klimatycznych. 32% respondentów uważa, że zmiany zachodzące w klimacie mają naturalny charakter, a 7% twierdzi, że klimat w ogóle się nie zmienia.

 

Co myślą na ten temat przedstawiciele innych krajów europejskich?

W Holandii, Belgii, Francji i Niemczech wyniki badań są zasadniczo podobne. Można jednak zaobserwować również pewne różnice. Okazuje się, że Belgowie z 83% głosów, są najmocniej przekonani o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne.

 

55% z nich uważa, że wpływ człowieka na zachodzące zmiany jest bardzo duży, a 28% sądzi, że ludzie odpowiadają za nie częściowo. Zatem w Belgii więcej osób jest przekonanych o wpływie człowieka na zmiany klimatu niż w Polsce.

 

Wzrost stężenia CO2 = szybki wzrost temperatury

Od 1901 roku temperatura ziemi znacznie wzrosła, nikt nie może temu zaprzeczyć. Do największych zmian w tym zakresie doszło po 1970 roku. Od tego momentu można też zaobserwować zdecydowany wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. CO2 jest głównym gazem cieplarnianym w atmosferze, powodującym, że mniejsza ilość ciepła może się przedostać z atmosfery do kosmosu.

 

Rewolucja gospodarcza ma ogromny wpływ na emisję gazów cieplarnianych, takich jak CO2. Wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze przebiega równolegle z nagłym ociepleniem atmosfery, głównie po 1970 roku. Z rdzenia lodowego można wywnioskować, jakie było stężenie CO2 w dalekiej przeszłości.

 

Z tego wynika, że średnia temperatura na Ziemi również wzrastała w okresach, kiedy stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było wyższe. Stanowi to dowód na zależność między stężeniem dwutlenku węgla i temperaturą. W związku z tym Meteovista.pl jest dlatego przekonana, że człowiek ma faktyczny wpływ na obecne ocieplenie klimatu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj