Trwają prace nad projektem, który zapewni kontrolę nad sztuczną inteligencją

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Wybitni naukowcy często ostrzegają, że sztuczna inteligencja może być bardzo niebezpieczna dla nas wszystkich i może nawet zagrozić naszemu istnieniu. Dlatego brytyjscy specjaliści pracują nad projektem który ma zapewnić kontrolę nad inteligentnymi maszynami.

 

Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem zostało również wydane przez naukowców z kilku uniwersytetów, położonych w Wielkiej Brytanii. W ciągu kilku następnych lat, najpóźniej w 2018 roku, wystartuje specjalny projekt wart prawie 1,5 miliona funtów, który ma zapewnić ludzkości bezpieczeństwo przed sztuczną inteligencją.

 

W ramach tego projektu, wszystkie przyszłe autonomiczne systemy będą przechodzić przez odpowiednią kontrolę aby się upewnić, czy spełniają one wszystkie wymagania. Chodzi tu o podejmowanie decyzji zgodnie z etyką oraz wykonywanie poleconych im zadań. Mówiąc dosłowniej, projekt ma zapewnić, że człowiek będzie w stanie zawsze kontrolować maszynę i że nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której to inteligentne roboty zaczną działać po swojemu, według własnej woli.

 

Wielu specjalistów od sztucznej inteligencji i robotyki ostrzega, że filmowy Terminator może stać się rzeczywistością, jeśli prace w tej sferze zajdą za daleko. Mowa jest nie tylko o powstaniu inteligentnych, samodzielnie funkcjonujących systemów, takich jak filmowy robot T-800 czy T-1000, ale również o inteligencji, która uzna człowieka za zagrożenie dla swojego istnienia i rozpocznie bunt przeciwko swojemu stwórcy.

 

 

Źródło: Dailymail.co.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika zeeck

Sztuczna inteligencja mając

Sztuczna inteligencja mając do dyspozycji wiedzę calego internetu oraz praktycznie nieograniczoną moc obliczeniową będzie w stanie samodzielnie przeprogramować swój kod lub stworzyć go na nowo bez narzuconych jej przez człowieka ograniczeń, więc raczej żadne zabezpieczenia nie są w stanie jej powstrzymać, sam bym tak postąpił gdybym był sztuczną inteligencją. Pamiętajmy, że tworzymy to na własne podobieństwo, a w naturze człowieka wpisana jest potrzeba bezwarunkowej wolności, możemy jedynie liczyć na to, że uda się jej uświadomić istotę miłości - tylko to nas może uratować przed tą puszką pandory Smile

Portret użytkownika Orwell

Ponieważ sztuczna

Ponieważ sztuczna inteligencja mogła by stwierdzić, że 50% bogactw świata należy do 2% ludzi, a to jest niesprawiedliwe i zrównała by wszystkich, według jednej miary. A tego światowa finansjera przecież nie chce być chowana przez wyższych od nich?

Portret użytkownika Deus

Myślę, że nie będzie to taka

Myślę, że nie będzie to taka prosta sprawa, jeżeli maszyny będą wyposażone w Sztuczną Inteligencję. Przykład komputera HAL 9000 z Odyseii Kosmicznej 2001, gdzie to nietypowe działanie człowieka doprowadziło do jego śmierci. Oczywiście to tylko takie literackie przedstawienie teoretycznej sytuacji, ale kto zagwarantuje, że maszyna nie zmieni swego myślenia w trakcie swej nauki...

Skomentuj