Sztuczna inteligencja "sprawiedliwsza od człowieka"

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Ludzie bardzo często podejmują różne decyzje będąc pod wpływem emocji lub osób drugich. Często bywa również tak że gdy podejmiemy już jakąś decyzję, to za kilka dni jej żałujemy. Jest to duży problem między innymi w sądownictwie, jednak polski naukowiec uważa, że sztuczna inteligencja może być "sprawiedliwsza od człowieka".

 

Dr Rafał Rzepka z japońskiego Uniwersytetu Hokkaido twierdzi, że odpowiednio zaprogramowane maszyny mogłyby rozróżniać dobro od zła. W ten sposób można dojść do wniosku, że roboty idealnie mogą sprawdzać się między innymi w roli sędziego. Być może sztuczna inteligencja byłaby w tej kwestii nawet lepsza od człowieka - podejmowałaby chłodne decyzje, nie przyjmowałaby żadnych łapówek oraz zapoznawałaby się z faktami i analizowałaby je znacznie szybciej.

 

Co więcej, dr Rzepka powiedział iż posiada swój własny program, który był nawet kilka razy prezentowany w japońskiej telewizji ale na dzień dzisiejszy, działa on tylko w języku japońskim. Specjalny algorytm zgadza się z młodymi Japończykami w niemal 80% w kwestii rozróżniania czynów dobrych od złych.

 

Choć może to wyglądać dziwnie z naszego punktu widzenia, najlepszym "nauczycielem" dla sztucznej inteligencji jest właśnie internet. Znajduje się tam dosłownie wszystko, co robot może uznać za źródło wiedzy. Dzięki internetowi, inteligentne maszyny mogą uczyć się, analizować zachowania ludzi i ich oceny.

 

 

Cały wywiad: https://www.tygodnikpowszechny.pl/niech-osadzi-nas-maszyna-26536

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ezoteryk

Ludziom potrzebne jest

Ludziom potrzebne jest satysfakcjonujące , dobrze płatne lenienie się ( dochód gwarantowany ) ; cholerny transhumanizm powinien zapewnić nieśmiertelność , a i trochę sodomy by się przydało ( oczywiście hetero Smile
Co do szczęścia rodzinnego , to się zgadzam .

Portret użytkownika paranoja~~

 Ludzie nie potrzebują

 Ludzie nie potrzebują cholernej transchumanizacji ,ludziom potrzebna jest satysfakcjonująca dobrze płatna  praca(nie wyścig szczurów)spokój  i szczęście rodzinne bez medialnej agresji ,przemocy i sodomy.

Skomentuj