Badania pokazują, że ludzie nie będą w stanie kontrolować superinteligentnych maszyn

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że sterowanie superinteligentną sztuczną inteligencją jest niemożliwe. Praca na ten temat została opublikowana w periodyku Journal of Artificial Intelligence Research. 

Niebezpieczeństwo, które może pochodzić ze strony sztucznej inteligencji, jest od lat opisywane w literaturze fantastyczno naukowej. Obawa ta znalazła też miejsce w hitach kinowych o Terminatorze. Przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, w tym specjaliści z Centrum Ludzi i Maszyn Instytutu Rozwoju Człowieka Maxa Plancka, postanowili sprawdzić, czy człowiek będzie w stanie sterować superinteligentnymi robotami.

 

Superinteligentna maszyna, która kieruje światem? To brzmi jak science fiction, ale istnieją już maszyny uczące się, które samodzielnie wykonują pewne ważne zadania. Jednocześnie programiści niekiedy w ogóle nie rozumieją, jak się pewnych rzeczy nauczyły. W rezultacie powstaje pytanie, czy ten proces może w którymś momencie stać się niekontrolowany i niebezpieczny dla ludzkości?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy wykorzystali modelowanie i obliczenia teoretyczne. Jak się okazało, nawet jeśli umieścisz dane o zasadach etycznych w superinteligentnej maszynie i ograniczysz jej komunikację ze światem zewnętrznym (np. wyłączysz dostęp do internetu), to nie uchroni to ludzkości przed ryzykiem wymknięcia się takiego systemu spod kontroli.

 

Faktem jest, że zgodnie z teorią informatyki, którykolwiek z algorytmów takiego powstrzymywania - czy to programy dotyczące zasad etycznych, czy też ograniczających dostęp do świata zewnętrznego - jest podatny na ataki i, w pewnych okolicznościach, może całkiem się wyłączyć. Dlatego eksperci dochodzą do wniosku, że człowiek po prostu nie będzie w stanie sterować superinteligentną sztuczną inteligencją, a sytuacja może prędzej czy później wymknąć się spod kontroli.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Historia ludzkości, to

Historia ludzkości, to (przeważnie) - historia przemocy i eksterminacji. Nie wydaje mi się, aby SI - zaakceptowała, ten tok postępowania. To jest jeden z (dodatnich) plusów - przytoczonych wniosków. Nie wiem jaki cel będzie "przyświecać" ewolucji SI, ale chyba nie ten - opisany w "Niezwyciężonym" S.Lema. Liczę na "proroctwa" Asimova

Skomentuj