Naukowcy zdołali ożywić świńskie mózgi poza organizmem

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Neil Conway/CC BY 2.0

Naukowcy z Uniwersytetu Yale przeprowadzili dość kontrowersyjny eksperyment. Główny autor badania Nenad Sestan liczył, że informacje, które przekazał w zeszłym miesiącu podczas spotkania w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH) nie wyjdą na światło dzienne. Jak się dowiadujemy, on i jego zespół badawczy zdołał częściowo ożywić świńskie mózgi i podtrzymać je przy życiu przez wiele godzin.

 

Magazyn MIT Technology Review opisał najnowsze osiągnięcie naukowców z Uniwersytetu Yale. W pierwszej kolejności, badacze pobrali z rzeźni od 100 do 200 mózgów świni na cztery godziny po dekapitacji zwierząt. Następnie przywrócono w nich krążenie z pomocą systemu pomp, podgrzewaczy i sztucznej krwi, która dostarczała tlen. Wtedy zespół zaobserwował zupełnie normalną aktywność miliardów zdrowych komórek mózgowych.

 

Świńskie mózgi zostały częściowo ożywione poza organizmem i podtrzymano je przy życiu przez 36 godzin. Naukowcy zwracają uwagę, że nie zarejestrowano w nich jakiejkolwiek aktywności elektrycznej, co sugeruje, że nie odzyskały świadomości. Mózgi wytwarzały fale mózgowe podobne do tych, które powstają u ludzi będących w stanie śpiączki. Neurobiolodzy twierdzą jednak, że skoro komórki były żywe i stały się aktywne to świńskie mózgi należało potraktować jako żywe organy.

Zdaniem zespołu badawczego, podobne eksperymenty mogą zostać przeprowadzone na innych stworzeniach, w tym także na człowieku. Skoro udało się tego dokonać u świń to prawdopodobnie uzyskalibyśmy podobne rezultaty u ludzi. Nenad Sestan twierdzi, że reanimowane świńskie mózgi mogą okazać się doskonałym obiektem do badań nad różnymi chorobami.

 

Eksperymenty tego typu mogą mieć daleko idące konsekwencje. Naukowcy będą mogli przyspieszyć prace nad zaawansowanym interfejsem mózg-komputer oraz usprawnić technikę przeszczepu mózgu do innego ciała - zakładając, że jest to w ogóle wykonalne. A jeśli tak, to czy przywrócony do życia człowiek będzie mógł normalnie funkcjonować? Czy jego mózg będzie sprawny i zachowa wszystkie wspomnienia i umiejętności? Czy będzie posiadał taką samą osobowość i pamiętał kim jest? Odpowiedź na te pytania poznamy dopiero wtedy, gdy ktoś faktycznie odważy się wykonać przeszczep mózgu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika eerr

Mózg , to wiele warstw

Mózg , to wiele warstw różnych komórek nerwowych oraz innych na przyklad komorek glejowych. Jezeli mozg zabitych zwierzat mial 36 stopni celsjusza, w krótkim czasie doszlo do wyczerpania zasobow cukrow w krwi i do obumarcia komórek. jak przeszepic mózg to problem jak rozlozyćtwardy dysk i go wszczepic w nową obudowę. To jest prawie niewykonalne i niepotrzebne jak nie trzeba wyciągać podjedynczych plyt z dysku. Myślę, że bardziej ludzkość opanuje przeszczep calej glowy do "nowego" tulowia.  Nade wszystko jednak wciąż pozostanie problem niezgodnosci genetycznej. Organizm będzie próbowal usunąć przeszczep, tutaj glowę. Jak nalezaloby sięprzygotowac do takiej operacji - trzeba opracowac modele hipotermii - aby bylo wiadomo , jak chlodny mozg powraca do sprawnosci, po drugie przestawienie pacjenta na dietęketogenną . Komórki nerwowe zamiast glukozy żywią sięcialami ketonowymi. To wszystko to przyszlosc kolejnych 50 lat. Trzeba lepiej opanować sztukę  chirurgii naczyniowej. 

Portret użytkownika suawco

Życie wieczne już wkrótce

Życie wieczne już wkrótce stanie się rzeczywistością! Tzn. o ile nie zostanie trwale i znacznie uszkodzony mózg, ale jego komórki też ulegają starzeniu, więc na to też musi się znaleźć sposób, jak i na hodowanie reszty ciała w warunkach przemysłowych, coś jak na filie "Wyspa", albo ciało całkowicie mechaniczne?

Skomentuj