CIA chce zastąpić szpiegów sztuczną inteligencją

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Centralna Agencja Wywiadowcza, która jest najbardziej znaną na świecie organizacją szpiegowską, zamierza „zatrudnić” do pracy sztuczną inteligencję. Podczas niedawnej konferencji agencja CIA ujawniła, że SI będzie wspomagać a nawet zastępować agentów.

 

Dawn Meyerriecks z Dyrektoriatu Nauki i Technologii powiedziała podczas sympozjum GEOINT na Florydzie, że szpiedzy w trakcie swoich misji zagranicznych są poważnie narażeni na wytropienie. Rozwój mediów społecznościowych, powstanie tzw. technologii noszonej oraz możliwość śledzenia użytkowników w sieci sprawiły, że agentom znacznie trudniej jest zachować fałszywą tożsamość.

 

Dlatego agencja CIA zamierza wdrożyć sztuczną inteligencję, która może wspomagać działalność szpiegów. SI może przykładowo analizować ogromne ilości nagrań z kamer i telewizji przemysłowej oraz przetwarzać informacje. Amerykańscy szpiedzy mogliby również skorzystać z inteligentnych algorytmów, aby te zatajały wszelkie ślady działalności oraz pomagały w zachowaniu fałszywej tożsamości.

Dawn Meyerriecks wyjaśniła również, że CIA rozwija ponad 140 projektów związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do działań wywiadowczych i zaznaczyła, że obecnie 30 państw na świecie korzysta już z takich rozwiązań. Co ciekawe, CIA już w 1984 roku planowała zastosować sztuczną inteligencję. Kiedyś wydawało się to raczej niemożliwe w realizacji, lecz dziś dowiadujemy się, że automatyzacja zawita nawet do amerykańskiej agencji wywiadowczej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Pewnie S.I. dojdzie (jak w

Pewnie S.I. dojdzie (jak w bajkach S.Lema), że od "zdobywania" - tańsze jest "kupienie" tajnej informacji - bezpośrednio od producenta. W tych bajkach - istniał etat "głównego sprzedawczyka tajnej informacj". Ja tam wierzę - że S.I. (kiedyś) przechytrzy mądrali z C.I.A

Skomentuj