Naukowcy wyhodowali mini-mózgi, które zaczęły wytwarzać fale mózgowe

Kategorie: 

Źródło: Muotri Lab/UC San Diego

Neurobiolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium mini-mózgi, które zaczęły spontanicznie wytwarzać fale mózgowe. Co więcej, wzory aktywności bioelektrycznej były zbliżone do tych, obserwowanych u wcześniaków.

 

Dzięki hodowli organoidów możemy lepiej poznać pełnowymiarowe organy ludzkie. Z ich pomocą można także prowadzić badania nad chorobami i nowymi lekami. Obiecujące wyniki można uzyskać hodując mini-mózgi, a w nich poszczególne struktury, lecz eksperci zastanawiają się, czy etyczne jest tworzenie miniaturowych organów, zdolnych do rozwinięcia świadomości.

 

Neurobiolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykorzystali komórki macierzyste do stworzenia tkanki kory mózgowej. Jest to region odpowiedzialny za funkcje poznawcze i interpretację informacji zmysłowych. Naukowcy przez 10 miesięcy hodowali setki organoidów mózgowych i testowali poszczególne komórki, aby potwierdzić, że zawierają ten sam zbiór genów co w typowym rozwijającym się ludzkim mózgu.

 

Alysson Muotri i jego zespół zarejestrował nietypowe chaotyczne wzorce elektryczne na powierzchni miniaturowych mózgów. Na drodze dalszych badań ustalono, że wzorce te są zbliżone do aktywności elektrycznej wśród wcześniaków, urodzonych między 25. a 39. tygodniem ciąży.

Źródło: Flickr/Neil Conway/CC BY 2.0

Naukowcy twierdzą, że wyhodowane przez nich organoidy w żaden sposób nie przypominają dorosłego mózgu, ponieważ nie zawierają wszystkich typów komórek w korze mózgowej i nie posiadają innych regionów, z którymi obecne komórki mogłyby się połączyć. Miniaturowe organoidy nie zawierają również białek niezbędnych dla normalnego funkcjonowania neuronów.

 

Mimo wszystko, naukowcy zaobserwowali nadzwyczajną aktywność elektryczną i zamierzają kontynuować eksperymenty. Zespół będzie jeszcze dłużej hodować organoidy, aby ustalić, czy będą dalej dojrzewać i czy struktury w nich zawarte będą funkcjonować jak normalne kory mózgowe.

 

Badania fal mózgowych w mini-mózgach mogą pomóc zrozumieć, jak powstaje aktywność elektryczna w rozwijającym się ludzkim mózgu. Jednak inni naukowcy uważają, że należy najpierw sprawdzić, czy zarejestrowana aktywność w organoidach rzeczywiście jest taka jak w normalnym mózgu. Wraz z odkryciem ponownie zaczęto wskazywać na kwestie etyczne takich eksperymentów, ponieważ miniaturowe mózgi mogą w sobie rozwinąć świadomość. Autorzy powyższych badań twierdzą, że zrezygnowaliby z dalszych eksperymentów, gdyby okazało się, że organoidy stały się samoświadome, choć tak naprawdę nie wiemy czym właściwie jest świadomość i jak ustalić, czy coś jest świadome.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika fdakj

"zbliżone do aktywności

"zbliżone do aktywności elektrycznej wśród wcześniaków, urodzonych między 25. a 39. tygodniem ciąży. "

38.-39. t.c. to już nie wcześniak. Prawidłowy termin to 40. t.c. +- 2 tygodnie.

Portret użytkownika r.abin

Doświadczenie pozwala wysunąć

Doświadczenie pozwala wysunąć tezę, że (wszelka) materia (przy spełnieniu pewnych warunków) - może posiadać świadomość. Zachowanie Bootów (AI) - zdaje się to potwierdzać. Pisarze S-F, pełnią (w tym temacie) rolę proroków

Skomentuj