Badacze twierdzą, że świadomość człowieka może żyć po śmierci

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton przeprowadzili największe badania przypadków śmierci klinicznej u osób, które posiadają problemy kardiologiczne. Stwierdzono iż ludzka świadomość może funkcjonować nawet po śmierci mózgu.

 

Brytyjscy eksperci w ciągu czterech lat przeanalizowali dane dwóch tysięcy osób w 15 szpitalach w Wielkiej Brytanii, USA i Austrii, w których lekarze zdiagnozowali niewydolność serca. Około czterdzieści procent ocalałych opisało, że odczuwali świadomość takiego czy innego rodzaju pomiędzy zatrzymaniem krążenia i odratowaniem.

 

Naukowcy opisali na przykład doświadczenie 57-letniego pracownika socjalnego z Southampton. Według niego, w okresie śmierci klinicznej, był on poza ciałem i mógł patrzeć na swój powrót do życia. Uczeni zauważyli, że szczegóły jego historii odpowiadają temu, co faktycznie działo się w pokoju w tym momencie.

 

"Wiemy, że mózg nie może funkcjonować, gdy serce przestaje bić, - powiedział jeden z autorów badania dr Sam Parnia - Ale w tym przypadku, świadomość nadal może działać przez co najmniej trzy minuty, chociaż mózg jest zwykle wyłączony po 20-30 sekund po zatrzymaniu serca."

 

Naukowiec wyjaśnił, że wiele z przekazów można rozumieć jako halucynacje i iluzje mózgu, ale najważniejsze jest to, że pacjenci wydają się opisywać wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce. Uczeni oświadczyli, że mają nadzieję iż dalsze badania tych zagadnień pomogą zrozumieć co tak naprawdę dzieje się z ludzką świadomością po śmierci.

 

 

 

Źródło: http://innemedium.pl/wiadomosc/naukowcy-sugeruja-ze-swiadomosc-moze-zyc-po-smierci

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj