Indie odpaliły pierwszą własną rakietę wielokrotnego użytku

Kategorie: 

Źródło: Indian Space Research Organisation
Indie oficjalnie przyłączyły się do rywalizacji na polu technologii kosmicznej. W poniedziałek rano na terenie kraju wystrzelono w ramach testów pierwszą eksperymentalną rakietę nośną wielokrotnego użytku. Za kilkanaście lat Indie chcą zbudować własny wahadłowiec, który pozwoli wykonywać loty na orbitę okołoziemską.

 

Odpalona rakieta RLV-TD posiadała 6,5 metra wysokości i ważyła 1,75 tony. Start nastąpił o godzinie 7:00 czasu lokalnego z portu kosmicznego Sriharikota w południowo-wschodniej części kraju. Rakieta osiągnęła pięciokrotną prędkość dźwięku i dotarła na wysokość 65 kilometrów nad powierzchnią planety, czyli oficjalnie nie dotarła jeszcze do przestrzeni kosmicznej. Następnie ruszyła w kierunku Zatoki Bengalskiej, przeleciała około 450 kilometrów i ostatecznie wpadła do wody.

Źródło: Indian Space Research Organisation

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) ogłosiła sukces. Prace nad eksperymentalną rakietą trwały 5 lat i pochłonęły prawie 1,5 miliona dolarów. Dziś specjaliści jedynie testowali swoją technologię a podczas następnego lotu skupią się na lądowaniu. Agencja ISRO ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 10 lat uda jej się wynieść na orbitę własnego wahadłowca.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj