Udany drugi lot i lądowanie rakiety Falcon 9

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Firma Elona Muska osiągnęła coś niezwykle ważnego, co pozwoli w przyszłości radykalnie obniżyć koszty związane z lotami w kosmos. Wystrzelona przez SpaceX rakieta Falcon 9 wykonała niedawno drugi lot i z powodzeniem wykonała wszystkie zadania, po czym wylądowała na specjalnej platformie.

 

Pierwszy lot rakiety miał miejsce 8 kwietnia 2016 roku. Falcon 9 dostarczyła wtedy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną i wykonała kontrolowane lądowanie na bezzałogowej platformie na Atlantyku. Niemal rok później, tj. 30 marca, ta sama rakieta została ponownie wystrzelona z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie i umieściła na orbicie satelitę komunikacyjnego SES-10, zaś SpaceX zdołał odzyskać pierwszy stopień rakiety.

Źródło: SpaceX

Ryzyko potencjalnej awarii było większe niż podczas standardowego lotu, lecz misja zakończyła się powodzeniem. Pierwszy stopień rakiety jest jej najdroższą częścią. Możliwość odzyskiwania i ponownego wykorzystywania tych części, co zostało kilka dni temu zaprezentowane przez SpaceX sprawia, że rakiety wielokrotnego użytku pozwolą firmie obniżyć koszty związane np. z wynoszeniem ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną, co zapewni jej zdecydowaną przewagę nad konkurencją.

 

Falcon 9 została ponownie użyta po niemal 12 miesiącach od ostatniego lotu. Remont oraz przeprowadzenie odpowiednich testów zajęło 4 miesiące. Elon Musk zapowiedział nowy cel, który chciałby zrealizować - będzie to ponowne użycie rakiety w ciągu 24 godzin od pierwszego lotu. Jest to bardzo ambitny plan, który prędzej czy później z pewnością zostanie zrealizowany. Będzie to kolejny przełom w technologii kosmicznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj