Rakieta SpaceX wykonała pierwszy udany lot od ostatniej katastrofy

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

W SpaceX zapanowała wielka radość. Po kilku miesiącach od ostatniej katastrofy, w wyniku której eksplodowała rakieta Falcon 9, wykonano pierwszy udany lot. Rakieta wielokrotnego użytku wystartowała wczoraj z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii, dostarczyła ładunek na orbitę ziemską i wylądowała na barce na Pacyfiku.

 

We wrześniu 2016 roku, na Przylądku Canaveral wybuchła rakieta, która miała wynieść na orbitę okołoziemską satelitę komunikacyjnego. Korporacja Facebook straciła aparaturę wartą niemal 100 milionów dolarów. SpaceX próbowało wyjaśnić to zdarzenie na różne sposoby. Ustalono, że nastąpiło uszkodzenie układu helowego drugiego stopnia. Elon Musk twierdził, że eksplozja mogła być wynikiem działania konkurencji, która podobnie jak SpaceX, również bierze udział w misji kosmicznej na Marsa.

 

Tak się również złożyło, że Facebook rywalizuje z firmą Google w dostarczaniu internetu przy pomocy statków powietrznych. Zniszczony satelita komunikacyjny był właśnie częścią tego projektu. Trudno więc powiedzieć, czy do eksplozji rakiety Falcon 9 przyczyniła się konkurencja Elona Muska czy Marka Zuckerberga - a może był to atak wymierzony w obie firmy?

 

Niemniej jednak SpaceX najwyraźniej rozwiązało problem. W sobotę, rakieta Falcon 9 znów wykonała udany lot. W ramach misji Iridium-1, dostarczyła na orbitę 10 satelitów komunikacyjnych, po czym bezpiecznie wylądowała na Pacyfiku. Firma Elona Muska ma zamiar w najbliższych miesiącach dostarczyć jeszcze 71 takich satelitów.

Źródło: SpaceX

Przebieg lotu rakiety Falcon 9 można zobaczyć na poniższym nagraniu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj