SpaceX zademonstrował potężną rakietę Falcon Heavy

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Firma SpaceX pokazała swoje nowe dzieło, największą ze zbudowanych dotychczas przez nią rakiet, nazywana megarakietą - Falcon Heavy. Pierwsze jej wystrzelenie planowane jest na styczeń przyszłego roku. 

 

Zdjęcia nowej rakiety zostały opublikowane przez założyciela SpaceX, Elona Muska. Wykonano je w hangarze firmy znajdującym się na Florydzie. Kilka dni temu poinformowano, że pierwszym ładunkiem, który podniesie Falcon Heavy będzie elektryczny samochód sportowy Tesla Roadster.

Do końca tego roku spółka planuje testowe uruchomienia silników rakietowych jeszcze na Ziemi. Dwustopniowa rakieta Falcon Heavy posiada dwa boczne akceleratory. Falcon Heavy dzięki wielkiej nośności jest przeznaczony do wynoszenia większych satelitów. Ponadto planuje się wykorzystanie tej rakiety do wysłania pierwszej prywatnej misji na Marsa. 

Według przedstawicieli SpaceX, rakieta Falcon Heavy będzie mogła wynieść na niską orbitę okołoziemską aż 63 tony ładunku. Do tej pory rakietą o największej nośności, jaka została stworzona w historii ludzkości jest konstrukcja Saturn V, która była używana od 1967 do 1973 roku. Ta megarakieta była w stanie wynieść na niską orbitę aż 141 ton ładunku. 

Równolegle do SpaceX swoją potężną rakietę opracowuje agencja kosmiczna NASA. Ich nowe dzieło to Space Launch System (SLS). Według specyfikacji, będzie w stanie wynosić na orbitę do 70 ton ładunku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj