Opatentowano napęd EM Drive nowej generacji

Kategorie: 

Źródło: NASA

Przełomowy napęd EM Drive działa, choć przeczy zasadom fizyki. Roger Shawyer, który przedstawił ten "niemożliwy" silnik w 1999 roku, opatentował EM Drive nowej generacji. Wkrótce odbędą się testy nowego urządzenia w przestrzeni kosmicznej.

 

Jak dotąd, wszystkie przeprowadzone eksperymenty potwierdzają, że napęd EM Drive działa, choć teoretycznie nie powinien generować żadnego ciągu, bo nie emituje żadnych spalin czy gazów wylotowych. Lecz skoro silnik funkcjonuje jak należy, niektórzy postanowili wypróbować go na własną rękę.

 

"EM Drive wykorzystuje fale elektromagnetyczne jako "paliwo" które podawane jest do wnęki rezonansowej. Promieniowanie mikrofalowe we wnęce o kształcie stożka odbija się od ścianek. Powoduje to, że cała wnęka zaczyna się poruszać szpiczastym końcem stożka do przodu. III Zasada Dynamiki Newtona mówi, że aby coś poruszało się w przód, coś innego musi poruszać się w tył. Tutaj zaczyna się problem - silnik nie wyrzuca z siebie nic "z tyłu" - pisze portal Elektroda.pl

 

Amerykański naukowiec Guido Fetta, założyciel firmy Cannae Inc, przeprowadza właśnie swój własny eksperyment - miniaturowy satelita CubeSat, wyposażony w tzw. Cannae Drive, testuje napęd w przestrzeni kosmicznej, gdzie pozostanie przez kilka miesięcy. Tymczasem Roger Shawyer, twórca EM Drive, opatentował niedawno nowy silnik. Zresztą, brytyjski inżynier aplikuje patenty po każdej modyfikacji swojego urządzenia.

Nowy patent wprowadza zmiany, które pozwolą zmniejszyć koszty produkcji napędu EM Drive. Sam silnik będzie zaś łatwiejszy w budowie i pozwoli generować jeszcze większy ciąg. To oznacza, że przy pomocy EM Drive, przyszłe statki kosmiczne zabiorą nas na Księżyc w ciągu kilku godzin, a na Marsa - być może nawet w 24 godziny.

 

Media podają, że Shawyer współpracuje z pewną brytyjską firmą z sektora kosmicznego celem zbudowania silników EM Drive drugiej generacji. Urządzenia te będą jeszcze potężniejsze niż dotychczas. Testy w przestrzeni kosmicznej mają odbyć się za kilka miesięcy. Tymczasem Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki (AIAA) potwierdził, że otrzymał od naukowców z laboratorium Eagleworks (NASA) artykuł, dotyczący badań nad EM Drive. Praca zostanie opublikowana już w grudniu. Miejmy nadzieję, że uda się wreszcie wyjaśnić działanie EM Drive a przy pomocy tej technologii będziemy mogli wybrać się na odległe planety Układu Słonecznego, lub nawet odwiedzić odległe egzoplanety.

 

Patent: https://www.ipo.gov.uk/p-find-publication-getPDF.pdf?PatentNo=GB2537119&DocType=A&JournalN...

Źródło: http://www.sciencealert.com/the-patent-for-that-impossible-em-drive-has-just-been-made-pub...

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj