Indie pobiły rekord, wynosząc na orbitę za jednym razem 104 satelity

Kategorie: 

Źródło: ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) świętuje wielki sukces. 15 lutego tuż po północy czasu lokalnego, z kosmodromu na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej odpalono rakietę, która wyniosła na orbitę okołoziemską łącznie 104 satelity. Jest to naprawdę wielkie osiągnięcie, ponieważ poprzedni rekord należał do Rosji, która w 2014 roku, w ciągu jednej misji, wyniosła "tylko" 39 satelitów.

 

Indyjska agencja kosmiczna dokonała tego dzięki swojej wieloczłonowej rakiecie nośnej Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Agencja ISRO wyniosła na orbitę satelitę Cartosat-2, przeznaczonego do obserwacji Ziemi, który waży ponad 710 kilogramów. Pozostałe 103 satelity posiadają łączną masę około 660 kilogramów.

Zdecydowana większość z nich, bo aż 88, należy do amerykańskiej firmy Planet (zdjęcie na dole). Kolejne 8 satelit to własność Spire Global - ciekawostką jest to, że obie firmy pochodzą z San Francisco. Wyniesienie tych satelit nie stanowiło problemu ze względu na ich niewielki rozmiar i małą masę.

Źródło: Planet

Indie osiągają zdecydowane sukcesy w rozwoju technologii kosmicznej. W 2016 roku, agencja ISRO odpaliła swoją pierwszą rakietę wielokrotnego użytku RLV-TD. Co więcej, Indie już od kilku lat prowadzą własną misję kosmiczną na Marsie - na orbicie Czerwonej Planety znajduje się sonda Mangalyaan. Kraj chce również przeprowadzić misję na Księżyc, Wenus a nawet na Jowisza.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj