Fizycy odkryli nowy stan skupienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Fizycy odkryli nowy stan skupienia substancji, który był ukryty wewnątrz tajemniczych przemian zachodzących między stanem ciekłym, a stanem stałym szkła.

Pomimo tego, że szkło otacza nas dosłownie wszędzie – tworzy nasze okna, telefony, jest częścią samochodów, codziennie oglądamy je setki razy - jednak materiał ten kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. O jednej z nich świadczy jedno z ostatnich odkryć fizyków z Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech. Odkryli oni zupełnie nowy stan skupienia. Jego obserwacji można dokonać podczas, gdy szkło nie jest ani w formie stałej, ani w formie żelowej, a pomiędzy nimi.

 

Kiedy jakiś materiał przechodzi ze stanu stałego w stan ciekły, jego cząsteczki najczęściej formują wzór krystaliczny. Jednak w przypadku szkła, jego cząsteczki zastygają w nieporządku, bez określonego wzoru. W ciekłym szkle, koloidy (rozproszone drobne cząstki w ośrodku ciekłym) mogą nadal się poruszać, jednak nie mogą się obrócić. Mają one wtedy jednak większą elastyczność niż w szkle, ale nie na tyle, by porównać je do innych znanych i zbadanych materiałów. To sprawia, że jest to unikalny dla szkła stan skupienia.

 

To odkrycie może również wykraczać poza szkło i być może pozwoli naukowcom na rzucenie nowego spojrzenia na wszelkie, jak dotąd, niewyjaśnione zaburzenia w formowaniu się cząsteczek przy zmianie stanu skupienia.
 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj