Naukowcy odkryli ciemną materię?

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO
Istnienie ciemnej materii nie zostało dotychczas potwierdzone w żaden sposób. Jednak brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Leicester niespodziewanie odkryli cząsteczki, które wylatują z wnętrza Słońca i uderzają w ziemskie pole magnetyczne.

 

Satelita XMM-Newton, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, wykrył nieznane źródło promieniowania X. Naukowcy doszli do wniosku, że może ono pochodzić od tzw. aksjonów, które wylatują z wnętrza naszej gwiazdy a następnie zderzają się z polem magentycznym Ziemi. Aksjony miałyby być budulcem ciemnej materii.

Źródło: University of Leicester

 

Istnienie aksjonów nie zostało dotychczas potwierdzone. Wspomniana wyżej satelita znajduje się na orbicie okołoziemskiej od 15 lat. Aby upewnić się co do swoich teorii, uczeni dokładnie przeanalizowali dane archiwalne i wyeliminowali wszystkie znane źródła promieniowania rentgenowskiego. Jedyne co pozostało to tło rentgenowskie, które jak się okazało, zmieniało się w zależności od położenia satelity względem Ziemi i Słońca.

 

Zapewne będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat zanim odkrycie zostanie oficjalnie potwierdzone, choć badacze już teraz zgadzają się z powyższą teorią. Wygląda na to, że po raz pierwszy udało się znaleźć bezpośredni dowód na istnienie ciemnej materii.

 

 

Źródło: http://arxiv.org/abs/1403.2436

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj