Fizycy zdobyli kolejne dowody na istnienie piątej siły natury

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Współczesna nauka zna cztery oddziaływania podstawowe – są to oddziaływania grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe i silne. Jednak w ostatnich latach, węgierscy naukowcy donoszą o możliwym odkryciu kolejnej, piątej siły natury. Podczas najnowszych badań odkryto anomalię, która zdaje się potwierdzać jej istnienie.

 

Kilka lat temu, Attila Krasznahorkay i jego zespół z Węgierskiej Akademii Nauk zaobserwował obecność piątej siły natury w rozpadzie izotopu berylu. Teraz ten sam zespół natrafił na kolejny ślad, sugerujący istnienie piątego oddziaływania podstawowego. Jeśli odkrycie zostanie oficjalnie potwierdzone, naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć siły rządzące Wszechświatem, a nawet rozwiązać zagadkę ciemnej materii.

 

W poprzednich badaniach sprawdzano, jak niestabilny beryl-8 rozpadał się na pary elektronów i pozytronów. Fizycy obserwowali nietypowy wzrost liczby tych cząstek, oddzielających się przy kącie 140 stopni. Ustalono, że za tą anomalią może stać nowy rodzaj podstawowego bozonu - cząstka o masie 17 megaelektronowoltów (MeV), której nadano nazwę X17.

Attila Krasznahorkay i jego zespół przeprowadził nowe badania, w których skupiano się na zmianie stanu wzbudzonego jądra helu. Naukowcy ponownie obserwowali pary elektronów i pozytronów, oddzielających się pod kątem, który nie pasuje do obecnie akceptowanych modeli. Tym razem, wzrost liczby cząstek został zauważony przy kącie 115 stopni. Zespół obliczył, że jądro helu również mogło wyprodukować krótkotrwały bozon o masie nieco poniżej 17 megaelektronowoltów.

 

Jeśli powstawanie tajemniczej cząstki X17 nie jest dziełem jakiegoś przypadku, może ona wskazywać na piątą siłę natury, która wyraźnie różni się od czterech oddziaływań podstawowych. Potrzebne są dalsze eksperymenty, podczas których może dojść do przełomu, a gdy istnienie cząstki X17 oraz piątej siły zostanie potwierdzone, utoruje to drogę do połączenia materii widzialnej z niewidzialną.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj