Fizycy mogli zdobyć pierwsze dowody na istnienie nowego typu ciemnego bozonu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dwa zespoły badawcze przeprowadziły eksperymenty w poszukiwaniu cząstki, która może składać się na ciemną materię. Jeden z nich natrafił na anomalię, wskazującą na istnienie ciemnego bozonu.

 

Ciemny bozon to jeden z kandydatów na ciemną materię, która według naukowców stanowi około 80% masy Wszechświata i pozostaje jedną z największych tajemnic współczesnej fizyki. Wymiany ciemnych bozonów mogą ledwo wpływać na ich bezpośrednie otoczenie, jednak ich zbiorowa energia mogłaby odpowiadać za tworzenie się ciemnej materii.

 

Dwa zespoły naukowców poszukiwały subtelnych różnic w położeniu elektronu w izotopie podczas jego przeskakiwania między poziomami energii. Teoretycznie ciemny bozon mógłby pochodzić z interakcji między orbitującym elektronem a kwarkami, tworzącymi neutrony w jądrze atomu.

 

Zespół z Instytutu Technologicznego w Massachusetts wykorzystał w swoim eksperymencie izotopy iterbu, podczas gdy naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus wybrali wapń. Choć eksperyment z użyciem wapnia dostarczył wyników zgodnych z przewidywaniami, w przypadku iterbu zauważono statystycznie istotne odchylenie liniowości wykresu. Jednak zaobserwowane zjawisko wcale nie oznacza, że naukowcy natrafili na ciemny bozon i równie dobrze mogło zostać wywołane przez różnice w sposobie przeprowadzania obliczeń. Nie wiadomo również, dlaczego jeden eksperyment wykazał anomalię, a drugi nie.

 

Oczywiście potrzebne są dalsze badania i jeszcze większe ilości danych, aby można było cokolwiek wywnioskować z powyższych badań. Naukowcy uważają, że warto prowadzić dalsze poszukiwania – w grę wchodzi potencjalne odkrycie składnika ciemnej materii i wyjaśnienie jednej z największych zagadek kosmologicznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj