Fizycy mogli wyjaśnić zasadę działania napędu EM Drive

Kategorie: 

Źródło: Elvis Popovic

Napęd EM Drive od samego początku wywołuje spore kontrowersje. Silnik ten korzysta wyłącznie z energii elektrycznej i nie emituje żadnego gazu pędnego ani promieniowania poza statek, dlatego większość naukowców utrzymuje, że EM Drive narusza zasadę zachowania pędu i tym samym po prostu nie może działać. Więc albo relatywistyczny napęd elektromagnetyczny nie może działać, choć potwierdzono, że jest inaczej, albo to my zwyczajnie czegoś nie rozumiemy.

 

Zespół fizyków z Uniwersytetu Lizbońskiego skłania się ku tej drugiej tezie. Badacze uważają, że napęd EM Drive działa i co więcej, wcale nie narusza zasad fizyki. Naukowcy twierdzą, że po zastosowaniu często pomijanej teorii w fizyce kwantowej całość zaczyna nabierać sensu.

 

Główni autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma The Journal of Applied Physical Science International, José Croca i Paulo Castro wskazują na teorię fali pilotującej, która może ostatecznie rozwiązać problemy dotyczące naszego postrzegania funkcjonowania napędu EM Drive. Według niej, obiekt emituje pole falowe i jest przyciągane do obszarów tego pola o większej intensywności lub gęstości energii. W ten sposób pole falowe pilotuje danym obiektem.

 

Fizycy wykazali, że wystarczająco silne i asymetryczne pole elektromagnetyczne może funkcjonować niczym pole falowe. Ponieważ napęd EM Drive w kształcie stożka, opracowany przez NASA Eagleworks Laboratories jest asymetryczny, ściany urządzenia przemieszczają się w kierunku obszarów pola o większej intensywności i w ten sposób powstaje ciąg.

Źródło: NASA

Co prawda fizycy z Uniwersytetu Lizbońskiego nie przeprowadzili (jeszcze) eksperymentów z udziałem napędu EM Drive, lecz ich wyjaśnienia z pewnością przybliżają nas do lepszego zrozumienia zasady działania tego urządzenia. Zaś sami naukowcy twierdzą, że jeśli teoria fali pilotującej faktycznie pozwoli nam rozwiązać tę zagadkę, to dzięki niej będzie można również zwiększyć potencjał tego napędu. Zespół badawczy rozważa przeprowadzenie własnych eksperymentów. Wiele innych zespołów na świecie również interesuje się tematyką i ma zamiar dokładniej przetestować urządzenie. To oznacza, że prawdopodobnie jesteśmy coraz bliżej wyjaśnienia jak działa EM Drive.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Eytu

Być może EM Drive to jest 

Być może EM Drive to jest  taki "balon" elktromagnetyczny. Wszyscy znajdujemy się w polu magnetycznym . Jezeli  jednak zbudujemy 3 silniki , 2 z  glownym biegunem odpychającym oraz 1 z  glownym biegunem przyciągającym, loty kosmiczne mogą się uprościć. Jest jedno ale. Trzeba uważać z przyciąganiem ponieważ statek kosmiczny  w którym coś się zepsuje z rozkladem biegunów nie uniknie kolizji z "żelazną" planetą. Lepiej operować odpychaniem. Bezpieczniej. 

Portret użytkownika ledek

"Ponieważ napęd EM Drive w

"Ponieważ napęd EM Drive w kształcie stożka, opracowany przez NASA Eagleworks Laboratories.." Jeszcze chwila, a dowiem się, że USA opracowała, wdrożyła i wyjasniła zasadę działania pozostałym głąbom we Wszechświecie działania tego silnika, który... został opracowany  przez naukowca z Wielkiej Brytanii, a sprawdzony w przestrzeni kosmicznej przez Chińczyków, by po tym fakcie NASA obudziła się z ręką w nocniku i "pierwszy raz wiarygodnie potwierdziła jego działanie", wcześniej odmawiając sprawdzenia, gdyż zasady dynamiki znane w USA nie dopuszczały jego działania. Dzisiaj budujemy sukces amerykański razem z portalami internetowymi i TVN. 

Portret użytkownika Rysiek

Sądzę, że nie uwzględnia się

Sądzę, że nie uwzględnia się jeszcze jednej możliwości wyjaśnienia. Chodzi o przemianę energii el.mag. w energię grawitacyjną. Myśleć tak można pod warunkiem przyjęcia tezy, że grawitacja jest oddziaływaniem podstawowym. Elektromagnetyzm jest grawitacją określonych układów, w szczególności cząstek nazywanych przez nas elementarnymi. Właśnie grawitacja odpowiedzialna jest za strukturę cząstek.     http://mdajg.blogspot.co.il/2016/05/dualny-charakter-grawitacji.html 

Warto poczytać ten i dalsze artykuły tego blogu.

Portret użytkownika suawco

Generator ciemnej energii?

Generator ciemnej energii? Ciemna energia wywołuje ujemne ciśnienie grawitacyjne, a to testowe urządzenie em-drive może jest właśnie generatorem takiej ciemnej energii? Wszak ciemna energia istnieje hipotetycznie i widać jej ogromne oddziaływanie na rozszerazanie wszchświata, ale jak dotychczas nie udało się jej wykryć, czyli podobna sytuacja jak w em-drive.

Portret użytkownika r.abin

W prezentowanej teorii

W prezentowanej teorii obiekty "....przemieszczają się w kierunku obszarów pola o większej intensywności". Znaczyłoby to, że Próżnia z obiektami materialnymi, ma niższą "intensywność pola" (od samej Próżni). Tylko ten efekt jest słabszy od oddziaływania grawitacyjnego obiektów materialnych i większych nadziei (jako napęd) nie rokuje

Portret użytkownika suawco

em-drive już wkrótce stanie

em-drive już wkrótce stanie się przełomem w nauce i technologii - tak czuję chociaż w wielu sprawach jestem sceptykiem. Dopiero jak zrozumiemy dokładnie zasadę działania, nie będzie trzeba błądzić lecz efektywnie zwiększyć wydajność takiego napędu.

Skomentuj