NASA chce modyfikować DNA astronautów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Największym zagrożeniem jakie czyha na astronautów w przestrzeni kosmicznej jest zabójcze promieniowanie kosmiczne, które przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Jest to tak naprawdę tylko jeden z wielu problemów, ponieważ człowiek przebywając przez dłuższy czas poza Ziemią zaczyna doświadczać osłabienia kości, zaniku mięśni, zaburzeń wzroku a także problemów psychicznych. Jednak rozwiązanie kwestii ekspozycji astronautów na promieniowanie kosmiczne wydaje się sprawą priorytetową. Proponowanym przez NASA rozwiązaniem jest modyfikacja genetyczna.

 

Agencja ze Stanów Zjednoczonych planuje zorganizować załogową misję na Marsa w latach 30. Lecz w pierwszej kolejności musi zadbać o bezpieczeństwo astronautów. Główny technolog Douglas Terrier ujawnił, że NASA badała możliwość zastosowania leków naprawiających DNA i pozostaje otwarta na inne rozwiązania, np. na zmianę aktywności genów.

 

Dr Terrier twierdzi, że terapia lekowa wydaje się obiecująca - NASA testowała już jedną z terapii na myszach laboratoryjnych i w przyszłym roku rozpocznie badania kliniczne. Lecz agencja rozważa również nad bardziej "ekstremalnymi" rozwiązaniami, w tym nad modyfikacją epigenetyczną. Opcja ta zakłada wyciszanie lub wzmacnianie aktywności konkretnych genów oraz ich modyfikację celem zwiększenia odporności komórkowej astronautów. Dr Terrier zaznaczył, że rozwiązanie to wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej.

Źródło: NASA

Jak sami widzimy, kolonizacja Marsa stała się priorytetem dla różnych agencji kosmicznych oraz prywatnych firm z całego świata. Jesteśmy świadkami wyścigu kosmicznego, w którym najwyraźniej wszystkie chwyty są dozwolone - łącznie z modyfikowaniem genów człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika saw

Tak, świetny pomysł. Próbować

Tak, świetny pomysł. Próbować zlikwidować jeden hazard przez wprowadzenie innego... Z pewnością w tak krótkim czasie tak prostą przecież dziedzinę jak studia nad ludzkim DNA da się opanować bez problemu... A poza tym ciekawe, że spiralę potrzeb podrózy na Marsa rozpoczął pewien wyśmiewany nieco szalony projekt, który co ciekawe wciąż jeszcze istnieje...

Skomentuj