Badanie potwierdza możliwość stworzenia globalnej satelitarnej komunikacji kwantowej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdziły, że jesteśmy w stanie stworzyć funkcjonalną satelitarną komunikację kwantową na skalę globalną. Dzięki niej będzie można przesyłać informacje, nie obawiając się ich przechwycenia przez niepożądane osoby.

 

Dr Giuseppe Vallone z Uniwersytetu Padewskiego, jeden z autorów tego badania, ustalił, że możliwa jest wymiana pojedynczego fotonu między satelitami na wysokiej orbicie a stacją naziemną na odległość ponad 20 tysięcy km. Eksperyment skupiał się na wymianie fotonów między satelitami z rosyjskiego systemu nawigacyjnego GLONASS a Centrum Kosmicznej Geodezji Włoskiej Agencji Kosmicznej.

 

Naukowcy wskazują, że satelitarna komunikacja kwantowa pozwoli na bezpieczny transfer danych. Przyszły system znajdzie szereg zastosowań w sferze cywilnej, naukowej i militarnej.

 

Zdecydowanym liderem w pracach nad telekomunikacją kwantową są Chiny. W 2016 roku, Państwo Środka uruchomiło największą na świecie linię telekomunikacyjną, która wykorzystuje zjawisko splątania kwantowego. W 2017 roku, chińscy naukowcy przeprowadzili szereg przełomowych testów nad pierwszą na świecie satelitarną siecią kwantową.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj