Chiny przetestowały nowego bezzałogowca Lijian z technologią Stealth

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
 
Wygląda na to, że budowa wysoce zaawansowanych technologii wojskowych nie odbywa się tylko w Stanach Zjednoczonych. W światowych mediach można doszukać się informacji z których wynika, że Rosja i Chiny również produkują bezzałogowe drony czy egzoszkielety wspomagające żołnierzy, choć o tym już mniej się mówi.

 

Jak podają media, Chiny już od grudnia 2012 roku testują nowoczesny, bezzałogowy samolot Lijian (Ostry Miecz), który posiada technologię Stealth. Jednak niedawne testy, które odbyły się 21 listopada i zakończyły się powodzeniem, poraz pierwszy przeprowadzono w powietrzu. Kraj zdecydowanie woli nie ujawniać zbyt wiele informacji na temat tego projektu. Amerykanie natomiast przedstawiają ze szczegółami każdą nową technologię, co raczej nie jest zbyt dobrym posunięciem. O najnowszym bezzałogowcu wiadomo tyle iż prace nad nim rozpoczęły się w 2009 roku i jest on bardzo podobny do amerykańskiego drona X-47 Pegasus.

Amerykański bezzałogowy aparat latający Northrop Grumman X-47 Pegasus - pl.wikipedia.org

 

Chiński bezzałogowiec zostanie wykorzystany do walk, prowadzenia obserwacji i rozpoznania. Starszy badacz w China Arms Control and Disarmament Association Xu Guangyu powiedział, że maszyna między innymi "pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji w przypadku sporów terytorialnych". Jak obecnie wiadomo, Chiny i Japonia spierają się o wyspy położone na Morzu Wschodniochińskim a konkretnie chodzi o wyspy Diaoyu, nazywane przez japończyków wyspami Senkaku.

 

Od dłuższego czasu istnieją obawy, że konflikt ten może przerodzić się nawet w wojnę - we wrześniu chiński bezzałogowiec pojawił się w pobliżu wysp, na co Japonia zagroziła jego zniszczeniem. Chiny informują wprost iż wyspy należą do nich i wysyłają w sporne tereny samoloty oraz statki, natomiast Japonia, która jest popierana przez USA oraz przeprowadzała już nawet manewry wojskowe symulujące odparcie inwazji Chin na wyspy Senkaku, wciąż nie daje za wygraną. Wszystko zaczęło się od wykupienia spornych wysp przez rząd japoński od prywatnego właściciela.

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-25033155

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj