Specjalne urządzenie pozwala odczuwać smak wirtualnego jedzenia

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Dzięki nowej technologii, człowiek będzie mógł w przyszłości "spróbować" jedzenia, jakie pojawi się w programach kulinarnych w telewizji. Grupa naukowców z National University of Singapore opracowała niesamowite urządzenie symulujące smak.

 

Urządzenie składa się z małej srebrnej elektrody, która może być podłączona do końcówki języka. Dzięki delikatnym zmianom prądu oraz temperatury półprzewodnika można oszukać receptory smakowe sygnałami, które replikują cztery główne smaki: słone, słodkie, kwaśne oraz gorzkie. Prototyp jest powiązany z systemem operacyjnym i musi być ręcznie trzymany przy języku.

 

Naukowcy mają jednak nadzieję, że uda się w przyszłości ulepszyć to urządzenie, które będzie działać bezprzewodowo i będzie można je nosić z zamkniętymi ustami. Nimesha Ranasinghe ma nadzieję, że technologia przyda się w medycynie. Przykładowo osoby z cukrzycą mogą korzystać z syntezatora aby symulować słodki smak, co nie zaszkodzi ich rzeczywistemu poziomowi cukru we krwi.

Technologia sama w sobie wydaje się być bardzo interesująca. Dzięki niej będziemy mogli poczuć smak potrawy, która zostanie przedstawiona w telewizji bądź w Internecie, lub spróbować jak smakuje na przykład jakiś rzadki owoc, niemożliwy do nabycia w naszym kraju. Urządzenie jest jednak we wczesnych fazach rozwoju i musi zostać odpowiednio ulepszone.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj