Telewizory Smart TV firmy LG szpiegują użytkowników

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Gdy były pracownik NSA, Edward Snowden, ujawnił kontrowersyjne informacje dotyczące przede wszystkim szpiegowania obywateli wielu krajów przez Stany Zjednoczone, ludzkość doszła do wniosku że tak naprawdę każdy z nas może być inwigilowany. Obawy te są jednak uzasadnione tym bardziej gdy dowiadujemy się o nowej aferze z telewizorami firmy LG.

 

Jeden z brytyjskich blogerów, DoctorBeet udowodnił, że telewizory 'Smart TV" firmy LG gromadzą i przekazują dane, które uda się im zebrać podczas obsługi telewizora przez użytkownika. Bloger studiował ruch wychodzący ze Smart TV, przekazywany za pośrednictwem Internetu. Zauważył on, że telewizor wysyła w pakietach informacje na temat kanałów, które były oglądane i jak długo, a na dodatek przekazuje wszelkie szczegóły na temat wpisanych zapytań do wyszukiwarki.

 

Co dodatkowo zaskoczyło Internautę, telewizor wysyła tez informacje na temat plików oglądanych za pomocą wetkniętego w TV dysku USB. Przesył danych z takiego źródła jest pozornie chaotyczny, czyli TV przeszukuje pliki, jakby w poszukiwaniu czegoś i raportuje tylko niektóre zawartości. W menu telewizora można znaleźć opcję pozwalającą na wyłączenie domyślnie załączonej kolekcji danych oglądania, ale bloger twierdzi, że nawet wtedy wysyłka jest w toku.
To nie pierwsza afera z nowoczesnymi telewizorami w tle. Wiele z nowych modeli oprócz podłączenia do Internetu dysponuje tez kamerą, która może być wykorzystana do wideorozmów. Pojawiły się jednak pogłoski, wedle których kamera może być włączana niezależnie od użytkownika, po prostu da się jej użyć do monitorowania, co dzieje się w domu klienta.

 

Nie ma co liczyć na to, że firmy produkujące telewizory zrezygnują z kolekcji danych od użytkowników. Kiedyś takie operacje były niemożliwe ze względu na brak kanału zwrotnego, ale wszystko zmienił Internet, który nie tylko wzbogacił możliwość dostarczania kontentu, ale również gromadzenia danych. Wielkie korporacje nazywają taki strumień wiedzy "Big Data", ponieważ jest to ciągle rosnąca baza danych, która może być "monetyzowana", czyli sprzedawana w częściach innym korporacjom. Pewnym wytłumaczeniem dla LG jest fakt, że tak jak oni robią wszyscy, a dla nas jest sygnał, żeby rozważnie podłączać do Internetu wszelkie urządzenia końcowe, działające w naszej sieci domowej.

 

Południowokoreańska firma LG przede wszystkim przyznała się do powyższych oskarżeń informując, że funkcja śledzenia oglądania jest wykorzystywana do przygotowania kontekstowych reklam, które zostaną pokazane użytkownikowi. Dzięki temu, że sprawa została poruszona publicznie okazało się iż konsola PlayStation firmy Sony również gromadzi dane z każdej płyty Blu-ray, która jest odtwarzana. W oficjalnym oświadczeniu LG obiecała, że dokona aktualizacji oprogramowania tak aby żadne dane nie były już przesyłane, gdy funkcja jest wyłączona.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/inteligentne-telewizory-oskarzone-o-szpiegowanie-uzytkownikow

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj