Bolid polskich studentów zajął 4. miejsce w zawodach Shell Eco-marathon

Kategorie: 

Źródło: Smart Power Politechnika Śląska/Facebook

W dniach 5-8 lipca, w Londynie odbyła się coroczna rywalizacja Shell Eco-marathon. W zawodach bierze udział tysiące studentów z całej Europy. Zespoły prezentują tam możliwości swoich małych bolidów. Podczas tej rywalizacji nie liczy się jednak szybkość, lecz jak najmniejsze zużycie paliwa.

 

W tym roku, w 34. edycji Shell Eco-marathon wzięło udział około 200 zespołów z całej Europy, w tym 7 drużyn z Polski. Studenci demonstrowali na torze swoje konstrukcje i ich niskie zużycie paliwa.

 

Rywalizacja dzieli się na dwie kategorie. W UrbanConcept, bolidy muszą spełniać wymogi pojazdu miejskiego. Z kolei w kategorii Prototype biorą udział bolidy, które cechują się najniższym zużyciem paliwa. Pojazdy muszą pokonać jak największy dystans na jednym litrze paliwa. Maszyny zostają podzielone również ze względu na rodzaj napędu – spalinowy, wodorowy i elektryczny.

 

Studenci z Polski mają się czym pochwalić. W kategorii UrbanConcept, zespół z Politechniki Śląskiej zajął 4 miejsce z bolidem Smart Power Urban. Pojazd napędzany wodorem uzyskał wynik 117 km/m3 wodoru. Dla porównania, pierwsze miejsce zajęła drużyna DTU Roadrunners z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego – jej bolid pokonał 374 km na litrze bioetanolu.

Źródło: Smart Power Politechnika Śląska/Facebook

W kategorii Prototype, na 4 miejscu znaleźli się studenci z Politechniki Gdańskiej – Hydrogen CarPG pokonał 400 km/m3 wodoru. Tuż za nimi, na 5 miejscu pojawił się zespół z Politechniki Lubelskiej z nieco gorszym wynikiem 350 km/m3 wodoru. 15 miejsce zajęli studenci z Politechniki Łódzkiej z bolidem Auto Iron Warriors, który uzyskał rezultat 620 km/l benzyny, natomiast 19 miejsce zdobyła ekipa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie – jej bolid Rotor uzyskał wynik 498 km/l etanolu.

 

Warto nadmienić, że zdecydowanym liderem w kategorii Prototype po raz kolejny był francuski zespół Microjoule-La Joliverie z Lycee Saint-Joseph La Joliverie. W tej edycji Shell Eco-marathon, pojazd Microjoule pokonał 2324 km na litrze benzyny. To nic, w porównaniu do ustanowionego przez francuskich studentów rekordu z 2010 roku, kiedy ich bolid pokonał na jednym litrze benzyny aż 3771 km.!

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj