Polscy studenci zbudowali autonomicznego robota dostawczego

Kategorie: 

Źródło: AGH

Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie pochwalili się swoim własnym robotem dostawczym. Niewielkich rozmiarów maszyna potrafi sprawnie poruszać się po otoczeniu, omijać przeszkodzy i docierać do wyznaczonego celu bez ingerencji człowieka.

 

Robot ADR (Autonomous Delivery Robot) wyposażony jest w specjalne algorytmy oraz sensor laserowy Lidar, z pomocą którego może skanować otoczenie i identyfikować przeszkodzy na swojej drodze, a także zapisywać mapy w swoim systemie. Autonomiczny robot samodzielnie wyznacza optymalne trasy i dostarcza ładunek we wskazane miejsce, ale można nim również sterować z pomocą ekranu dotykowego.

Źródło: AGH

ADR osiąga prędkość maksymalną 0,5 m/s, lub 1,8 km/h i jest w stanie przenieść ładunek o masie do 10 kg. Robot z pewnością nie jest szczytem naszych możliwości, lecz ta konkretna maszyna posiada swoje zastosowania na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej. ADR może samodzielnie dostarczać różne przesyłki z jednego budynku do drugiego, np. posiłki, sprzęt, lekarstwa i inne rzeczy.

 

Rozwinięta wersja tego autonomicznego robota może znaleźć wiele ciekawych zastosowań. Maszyna mogłaby dostarczać bagaże na lotniskach i dworcach, lub posłużyć jako inteligentne koszyki w supermarketach. Studenci z AGH pokazali również, że Polska wcale nie jest do tyłu z tego typu technologiami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj