Polskie panele fotowoltaiczne nowego typu wkrótce pojawią się na rynku
Image
Już w niedalekiej przyszłości, przełomowa technologia pochodząca z Polski ujrzy światło dzienne. Chodzi oczywiście o długo zapowiadane panele perowskitowe, które mogą skutecznie wyprzeć tradycyjne panele krzemowe. Dowiadujemy się, że ogniwa perowskitowe mogą pojawić się na rynku już na początku 2021 roku.
Drukowane panele perowskitowe to wynalazek polskiej fizyk Olgi Malinkiewicz. W przeciwieństwie do typowych paneli słonecznych, ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze, bardziej elastyczne i częściowo przezroczyste. Z pomocą tej technologii można wytwarzać energię elektryczną przy niepełnym nasłonecznieniu, dlatego można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie krzemowe panele fotowoltaiczne byłyby nieefektywne.
Najcieńsze panele perowskitowe mają postać niezwykle cienkiego 20-nanometrowego filmu. Ze względu na ich częściową przezroczystość, można je stosować między innymi na elewacjach przeszklonych budynków. Posiadają bardzo szeroki zakres zastosowań, są równie wydajne co tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne na bazie krzemu, a ich produkcja nie jest szkodliwa dla środowiska.
W 2018 roku, polska firma Saule Technologies, założona przez Olgę Malinkiewicz, rozpoczęła testy pilotażowe swoich ogniw we współpracy z firmą Skanska. W ramach tego programu pokryto fasadę biurowca Spark w Warszawie panelami perowskitowymi. Test potwierdził założenia firmy, która przewiduje, że drukowane ogniwa perowskitowe zaczną się pojawiać tam, gdzie nie można zainstalować paneli krzemowych, a na dłuższą metę mogą je nawet zastąpić.
Columbus Energy, jedna z najpopularniejszych w Polsce firm zajmujących się montowaniem instalacji fotowoltaicznych, zainwestuje 10 milionów euro, tj. ponad 44 miliony złotych, w rozwój Saule Technologies z zamiarem rozpoczęcia dystrybucji drukowanych ogniw perowskitowych. Pierwsze przełomowe panele Saule Technologies mogą trafić na rynek już na początku przyszłego roku.
- Dodaj komentarz
- 1630 odsłon
"drukowane ogniwa
"drukowane ogniwa perowskitowe zaczną się pojawiać tam, gdzie nie można zainstalować paneli krzemowych..." Znaczy się - będą droższe lub mniej trwałe, a być może w przyszłości - wady da się usunąć. Życzę sukcesów