US Army będzie używać robotów, które planowano kiedyś wysłać na Marsa

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube
Amerykanie opracowali dotychczas wiele różnorakich robotów. Dobrym przykładem jest maszyna humanoidalna, czteronożna (Cheetah) która potrafi bardzo szybko się poruszać po lądzie oraz zrobotyzowane ptaki i ryby. Tym razem wojskowi zaprezentowali nietypowego robota wodnego, który mógłby np. patrolować granice morskie.

 

Robot o którym mowa nazywa się GuardBot i wygląda dość nietypowo - niczym opona z dwoma niewielkimi kopułami po bokach. Jego prędkość poruszania się raczej nie jest powalająca (na lądzie osiąga prawie 10 km/h, w wodzie natomiast tylko 5 km/h) a w przeszłości nikt nie wiedział do czego można byłoby go wykorzystać. GuardBot miał początkowo zostać wysłany na Marsa.

 

Ostatecznie okazało się, że ta niewielka maszyna będzie miała zastosowanie w wojsku chociażby z tego powodu, że może poruszać się zarówno po lądzie, jak i na wodzie. Co więcej, w pełni naładowana bateria umożliwia mu pracę nawet przez 8 godzin.

 

GuardBot ma zamontowane po bokach kamery, dzięki którym może obserwować otoczenie, natomiast za pomocą spektroskopii laserowej potrafi wykrywać chemikalia używane do produkcji ładunków wybuchowych. Na poniższych nagraniach można odnaleźć również inne ciekawe zastosowania dla tego robota.

 

 

Źródło: GuardBot

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj