US Army wkrótce użyje pierwszych maszyn bojowych

Kategorie: 

www.youtube.com
Bezzałogowe aparaty latające to żadna nowość i są obecnie wykorzystywane zarówno militarnie, jak i do przeprowadzania różnych badań. Jednak maszyny zaczynają również coraz częściej pojawiać się na lądzie. Najpierw zaczęło się od wspierania żołnierzy, np. przeprowadzenia zwiadu bądź przenoszenia ładunku ale w przyszłości mogą ich nawet zastąpić.

 

Amerykański koncern technologiczny Northrop Grumman Corporation zaprezentował niedawno prawdopodobnie pierwszą maszynę lądową, która może zostać za niedługo wprowadzona do armii. Robot MADSS (Mobile Armed Dismount Support System) może zostać wyposażony w dowolną broń, począwszy od karabinów maszynowych po wyrzutnie granatów. Ważąca ponad tonę maszyna nie jest jednak autonomiczna a zdalnie sterowana przez człowieka, który sam wybiera cele oraz zarząda ostrzałem. Pierwsze testy zostały przeprowadzone w Fort Benning.

Robot MADSS został stworzony dla zapewniania ognia kryjącego, natomiat Northrop Grumman Corporation rozwinął również drugą wersję podobnego robota CaMEL (Carry-all Modular Equipment Landrover), który potrafi przewozić ładunek o wadze 450 kilogramów. Zarówno MADSS jak i CaMEL są zaprojektowane tak aby mogły bez problemu przemieszczać się nawet po trudnym terenie.

Robot MADSS to z pewnością dopiero początek. DARPA wciąż rozwija swoje humanoidalne roboty i tylko czekać aż zostaną w pełni rozwinięte i oficjalnie wprowadzone do armii.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj