Za 20 lat armia robotów będzie pełnić służbę w Izraelu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Świat przedstawiony w filmowym hicie "Terminator", w którym ludzkość walczy z robotami jest coraz bliżej, jednak w rzeczywistości niekoniecznie musi dojść do buntu maszyn. Roboty oraz maszyny bezzałogowe są masowo produkowane oraz wcielane w armię, przy czym pomagają a nawet zastępują żołnierzy.

 

Roboty są idealnymi żołnierzami - wykonują każde rozkazy, nie czują bólu, strachu czy współczucia. Łatwo jest sobie wyobrazić sytuację, w której powstaje jeden światowy rząd, mający do dyspozycji ogromną armię. Jeśli w jej skład będą wchodzić same maszyny to będzie to idealne narzędzie to tłumienia demonstracji, buntów czy powstań. Obalenie jednego, światowego rządu może okazać się niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Walki ludzi z robotami mogą wyglądać dokładnie tak jak przedstawiono w filmach, jednak powodem samych walk może być coś zupełnie innego niż zyskanie świadomości przez maszyny....

 

Co ciekawe, najwyraźniej zmierzamy właśnie w kierunku całkowitej robotyzacji a kraje zbroją się na potęgę. Największe kraje świata prowadzą własne badania nad rozwojem maszyn a wśród nich znajduje się również Izrael. Jak informują eksperci z Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym (INSS) w Tel Awiwie, już za 20 lat znaczna większość zadań w Siłach Obronnych Izraela CaHaL, do których należy wywiad, działania bojowe, logistyka czy dowództwo, będzie wykonywana przez roboty.

 

Na dzień dzisiejszy izraelska armia posiada samoloty bezzałogowe, zdalnie sterowane samochody oraz okręty. Ich możliwości są ograniczone, jednak według specjalistów, za 20 lat dojdzie do wielkiego przełomu w dziedzinie robotyki. Maszyny staną się znacznie bardziej efektywne w wykonywaniu poleceń a to z kolei pozwoli zmniejszyć zagrożenie dla życia izraelskich żołnierzy.

 

 

Źródło: http://www.inss.org.il/index.aspx?id=4418

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj